Görünmez Komite, A Nos Amis, La Fabrique 2014

20/11/2014 / skopduyuru

 

   

 

2007’de Fransa’da Yaklaşan İsyan kitabını yayınladık. O günden bu yana Görünmez Komite’nin bazı öngörülerinin doğru çıktığını kabul etmek gerek, en önemli ve en temel öngörümüzden başlayarak: isyankârlık fenomeninin olağanüstü dönüşü. Bundan yedi sene önce, Bin Ali ya da Mübarek’in sokak eylemleri sonucunda devrileceğini; Quebec’te gençlerin ayaklanacağını; Brezilya’da siyasi uyanış yaşanacağını; İngiltere ya da İsviçre’nin banliyölerini Fransız usulü bir ateşin saracağını; İstanbul’un göbeğinde isyankâr bir komünün kurulacağını; ABD’de meydanların işgal edildiği bir hareketin doğacağını; ya da Aralık 2008’de Yunanistan’ın dört bir yanına isyanların yayılacağını söyleseniz kim inanırdı?

Yaklaşan İsyan’ın yayınlanması ile Dostlarımıza kitabının çıkışı arasındaki yedi yıl boyunca, Görünmez Komite’nin failleri savaşmaya, örgütlenmeye, dünyanın dört bir köşesinde kıvılcımların çakıldığı her yere uzanıp her eğilimden ve her ülkeden yoldaşlarla tartışmaya devam etti. Bu nedenle Dostlarımıza, hareketin geneliyle bağ içinde, deneysel bir düzeyde kaleme alındı. Bu kitaptaki sözler kargaşadan çıktı, ve savaşmayı doğal bir sonuç addedecek kadar hayata inananları hedef alıyor.

Dostlarımıza, dünyanın ve hareketin hali pür melalini ortaya koyan bir rapor; esas anlamda stratejik ve açıktan partizan. Politik hedefi iddialı: içinde bulunduğumuz ânın karmaşasına rağmen, bu çağa dair ortak bir kavrayış oluşturmak.

Görünmez Komite

http://mitpress.mit.edu/books/our-friends

http://www.lafabrique.fr/catalogue.php?idArt=876