Kaybolan İlhan Koman Heykelinin Yeniden Üretimi İçin Bağış Kampanyası

3/8/2017 / skopduyuru

 

Seğmenler Parkı’nda ansızın kaybolan İlhan Koman Heykeli’nin kente yeniden kazandırılması için sanatçıların desteğiyle kampanya başlatıldı. Kaybolan değerlerimizi yeniden inşa etme sürecinin ilk adımı olan kampanya İlhan Koman heykelinin sökülüp çalınmasından sonra Başkent Dayanışması bünyesinde gerçekleşen kamuoyu yaratma sürecinin hemen ardından hayata geçirildi. Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi, İlhan Koman Vakfı ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2016 Mayıs’ında Ankara Seğmenler Parkı’ndaki kaidesinden sökülerek çalınan heykelin yeniden dökümünün yapılarak kente kazandırılması için kolları sıvadı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi’nin heykel için başlattığı arama çalışmaları ve hukuki süreç devam ederken, bir yandan da heykelin İtalya’da üretilen modelinin saklanmış olması ihtimali değerlendirildi. Ankara Galeri Nev ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi’nin çabalarıyla heykelin orijinal alçı kalıbına ulaşıldı ve bu modelden tekrar bronz heykelin üretilmesine karar verildi.

Bu kararın ardından heykelin yeniden üretilmesi ve Seğmenler Parkı’nda bulunan kaidesine tekrar yerleştirilmesi için bir bağış kampanyası başlatıldı.

Bağışlar, “İlhan Koman heykeli için bağış” ibaresiyle, şu hesaba gönderilecek:

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

İş Bankası Meşrutiyet Şubesi

IBAN: TR 59 000 64 000001 4213 0602054

Heykelin yeniden üretimi ve yerleştirilmesi için gereken 30.000 TL’ye ulaşıldığında hesap kapanacak. Toplanan bağışlar kamuya ve katılımcılara açıklanarak heykelin giderleri için harcanacak.

1 Ağustos 2017 tarihinde başlayan bağış kampanyası 1 Ekim 2017 tarihinde sonlanacak. Yeniden üretilen heykel, 2017 yılının son günü Ankaralılara yeni yıl armağanı olarak Seğmenler Parkı’na yerleştirilecek.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi