Žižek'ten Taksim'de Direnenlere Mesaj

2/6/2013 / skopbülten

 

 

 

Slavoj Žižek, Bülent Somay aracılığıyla bir mesaj yollayarak, Taksim'de Gezi Parkı'nın yıkımına karşı çıkanlar ve polis terörüne direnenlerle dayanıştı.

 

Žižek'in mesajı şöyle:

 

“İstanbul'un göbeğindeki bir parkın ticari amaçlarla tahrip edilmesi gibi mütevazı bir yerel meseleden kaynaklanıyor gibi görünse de, Türkiye'de devam etmekte olan protestolar açıkça çok daha derin bir hastalığa işaret ediyor. Bu protestoların yaygın bir şekilde, "ılımlı İslamcılık" modeli olarak algılanan, hızla gelişen bir ekonomiye sahip bir ülkede patlak vermesi, hastalığın nedenleri hakkında kilit bir gösterge oluşturuyor: Vahşi neoliberal ekonomi ile dini-milliyetçi otoriterliğin kaynaştırılması girişimi. Bu iki sürecin de kurbanları aynı: Bağımsız sivil toplumun dayanışma ruhu ve kültürel hoşgörüsü; bir ulusun ahlaki sağlığının belkemiğini oluşturan ruhun ta kendisi. Buradan da anlıyoruz ki bu protestolar, serbest piyasanın toplumsal özgürlük anlamına gelmediğinin, ancak otoriter politikalarla bal gibi de bir arada bulunabileceğinin canlı kanıtıdır.

Bu protestoların neden dünya çapında kurulu düzeni sarsan aynı küresel ajitasyonun bir parçası olduğunun da göstergesidir bu. Özgürlük ve kurtuluşa önem veren bütün insanlar, Türkiye halkına "Hoşgeldiniz!" demelidir. Şimdi aynı küresel mücadelenin parçalarıyız. İspanya, İsveç, Yunanistan, Türkiye... Ancak yan yana savaşırsak bir şansımız olacak!"

 

http://marksist.org/haberler/11655-zizekten-taksimde-direnenlere-dayanisma-mesaji