“Anselm Kiefer – Finnegans Wake”

21/6/2023 / skopbülten

Londra’daki White Cube galerisinde 7 Haziran-20 Ağustos 2023 tarihleri arasında “Anselm Kiefer – Finnegans Wake” başlıklı bir sergi düzenleniyor. Sergide sanatçının, James Joyce’un 1939 tarihli romanı üzerine yaptığı son resim, heykel ve enstalasyon çalışmaları yer alıyor.

Kiefer’in eserlerinin tümü yazılı kaynaklardan, şiirden, felsefeden, dinî ve bilimsel metinlerden beslenir. “Denizdeki şamandıralar gibidir [bu metinler],” diyor Kiefer, “ben de birinden ötekine yüzüyorum”. Norveç mitolojisi, Alman metafiziği, Paul Celan ve Ingeborg Bachmann’ın şiirleri… – birbirinden farklı çok sayıda yazı, Kiefer’in eserlerinin zamanında ve mekânında biraraya gelir. Bu son sergide sanatçı, dilin geçmişini ve geleceğini tek bir eserde biraraya getirerek işleyen Joyce’u ele alıyor.

“Anselm Kiefer – Finnegans Wake” sergisi, White Cube galerisinde daha önce düzenlenen iki Kiefer sergisini tamamlıyor. 2016’da açılan “Walhalla”, Norveç mitolojisini ve görsel sanat, müzik ve edebiyat eserlerindeki etkilerini işleyen heykel ve resimleri biraraya getiriyordu. “Superstrings, Runes, The Norns, Gordian Knot” (2019) sergisindeki heykel ve resimler ise, Yunan mitolojisini, kadim yazı formlarını ve sicim teorisini birleştiriyordu.

“Anselm Kiefer – Finnegans Wake”

Londra White Cube

7 Haziran-20 Ağustos 2023

www.whitecube.com