“Burada Çalışıyoruz, Burada Yaşıyoruz, Burada Kalıyoruz”: Sinemacılardan Evraksız Göçmenlere Destek

9/10/2019 / skopbülten / Uraz Aydın

 

Geçtiğimiz yaz aylarında büyük kısmı Suriyeli olmak üzere binlerce göçmen sınır dışı edilmiş veya Geri Gönderme Merkezlerine tıkılmışken; İçişleri Bakanlığı’nın verdiği 30 Ekim tarihine kadar büyükşehirlerdeki göçmenler bir kez daha kurdukları hayatları dağıtarak apar topar kayıtlı oldukları şehre “göçmeye” çalışıyorken; ve tüm bunlara karşı kamuoyundan çıkan tepki sesleri mırıltının ötesine geçemiyorken, Fransa’dan ferahlatıcı bir mücadele ve dayanışma haberi geliyor.  

Ekim ayının ilk günü itibarıyla 200’e yakın evraksız göçmen, çalıştıkları işyerlerinin (fast foot restoranı, sinema salonu, otel vs.) önünde veya içinde, sendikaları CGT’nin desteğiyle greve girdi. Talepleri, Fransa’da yaşamaya ve çalışmaya devam etmek için gerekli evraklara kavuşarak durumlarının yasallık kazanması. Sinema alanından 70’e yakın isim 8 Ekim günü Libération gazetesinde yayınlanan bir bildiriyle, bir kısmı sinema sektöründe çalışan bu grevci göçmen emekçilerle dayanışma içinde olduklarını ilan ettiler:

 

Bizler, sinemacı, yönetmen, senarist, oyuncu, teknik ve sanatsal ekip mensupları, evraksız emekçilerin mücadelesini destekliyoruz. 1 Ekim günü itibarıyla, çoğu en yorucu işlerde çalışan 200’e yakın kadın ve erkek, sendikalarıyla birlikte greve girdi ve Paris bölgesinde 12 civarında mekânı işgal ediyor. İşverenlerinden çalıştıklarını kanıtlayan belgeleri talep ediyorlar. Bu evraklar her emekçi gibi, sahip olmaları gereken hakları almalarını ve durumlarının yasal hale getirilmesi için başvuruda bulunmalarını sağlayacaktır. Kendilerini ailelerinden ayıracak sınır dışı edilme süreçleriyle karşı karşıya kalmamak için ve çoğu kez içinde bulundukları kabul edilemeyecek çalışma koşullarına karşı daha iyi mücadele etmelerini sağlayacak oturma izinlerini talep ediyorlar.

Çoğu zaman görünmez biçimde mutfaklarda, şantiyelerde, temizlik işlerinde ve bizim emeğimizin ürünlerini –ki bu onların da emeğinin ürünüdür– gösterime sunan sinema ve tiyatrolarda çalışan meslektaşlarımızla dayanışma içindeyiz. Oturma izni almakta, yahut Fransa’da ve Avrupa’da çağrıldıkları sanat etkinliklerine gitmek için vize almakta zorlanan meslektaşlarımızla dayanışma içindeyiz. Kendi hakları için mücadele eden kadın ve erkeklerle dayanma içindeyiz. Bu cesur mücadele, karşımızda yalnızca emekleriyle ve nefretsiz biçimde, onurlu bir yaşam sürmeye kararlı insanlar olduğunu gösteriyorken, yabancıları tüm sorunların kaynağı olarak gösteren ve korkuyu araçsallaştıranlara karşı dayanışma içindeyiz. Burada çalışıyoruz, burada yaşıyoruz, burada kalıyoruz!

 

İlk imzacı listesi ve kaynak için bkz. www.liberation.fr