ABD’de Sanatçı ve Eleştirmenlerden Genel Greve Katılma Çağrısı

15/1/2017 / skopbülten

 

ABD’de işçi örgütleri, feministler, sosyalistler, anarşist ve anti-faşist gruplar Donald Trump’ın Başkanlık görevine resmen başlayacağı 20 Ocak 2017 günü genel greve ve Washington’a yürümeye hazırlanıyor. Genel greve destek olmak üzere sanatçı ve eleştirmenler de Sanat Grevi çağrısında bulunuyor, kültür kurumlarını 20 Ocak günü kepenklerini kapatmaya çağırıyorlar:

 

Biz, aşağıda imzası olan sanatçı ve eleştirmenler, Donald Trump’ın Başkanlık görevine resmen başlayacağı 20 Ocak 2017 Cuma günü yapılacak Sanat Grevi çağrısına destek verdiğimizi beyan ediyoruz.

#J20 Sanat Grevi
İş Yok, Okul Yok, Alışveriş Yok
Müzeler. Galeriler. Tiyatrolar. Konser Salonları. Atölyeler. Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar. Sanat Okulları.
Kepenkleri Kapatın.
Sokağa Çıkın. Arkadaşlarınızı Alın. Direnin.

Bu çağrı sanat dünyasıyla sınırlı değil. 20 Ocak’ta ve sonrasında, ülke çapında hayatın her alanında düzenin işleyişini aksatma çağrısına destek olma amacı taşıyor. Sanat Grevi bize göre, beyaz üstünlüğünden, kadın ve yabancı düşmanlığından, militarizm ve oligarşik yönetimden mürekkep zehirli bir karışım olan Trumpizm’in normalleşmesine karşı savaşmaya yönelik taktiklerden bir tanesi. Her taktik gibi, kendi içinde bir amaç değil, ilerde dallanıp budaklanarak gelişecek bir müdahale. Sanat Grevi, görsel sanata, tiyatroya veya herhangi bir kültürel biçime yönelik bir grev değil. Kültürel faaliyetleri canlandırma; hayata geçirildikleri mekânları direnişçi düşünme, görme, duyumsama ve eyleme biçimlerinin yaratılacağı alanlar olarak yeniden tahayyül etme çağrısı.

Kültür kurumlarımızın işlemesini sağlayan insanlara sesleniyoruz – aralarında dostlarımız ve meslektaşlarımız da var. Bu kurumlarda çalışan insanlar arasında eşitsiz ayrımlar mevcut; yapılacak her eylem, kaybedecek şeyleri en fazla olanların sesine, kaygılarına ve ihtiyaçlarına öncelik vermeli. Bu çağrıya nasıl cevap verirseniz verin, Sanat Grevi, kamusal hesap verme sorumluluğu için bir vesiledir, kültür kurumlarımızın somutlaştırma iddiasında olduğu değerleri olumlama ve hayata geçirme fırsatıdır.

J20 eylemleri daha başlangıç. J20, 21 Ocak’ta Washington’da ve başka kentlerde yapılacak Kadın Yürüyüşü’yle aynı sesi yankılayacak. Bu eylemler, üzerimize çökmekte olan Trump dönemi karanlığını aydınlatan birer isyan feneri olacak. Herkesi, nicedir devam eden ve ufukta bizi bekleyen uzun savaşlarda birleşmeye çağırıyoruz.

 

İmzacılar (tam liste için bkz. j20artstrike.org) [DY]

Julieta Aranda
Noah Fischer
Andrea Fraser
Coco Fusco
Mariam Ghani
Hans Haacke

Richard Serra
Cindy Sherman
Gregory Sholette
Walid Raad
Yvonne Rainer
Anton Vidokle
Thomas Hirschhorn
Tania Bruguera
Yve-Alain Bois
Benjamin Buchloh
Ben Davis
TJ Demos
Rosalyn Deutsche
Hal Foster
David Joselit

Chris Kraus
Lucy Lippard
Yates McKee
Nicholas Mirzoeff 
Andrew Ross
Hrag Vartanian
Brian Kuan Wood

sanat ve direniş