Anish Kapoor Dünyanın En Canlı Pembesini Kullanmaktan Men Edildi

20/11/2016 / skopbülten

 

 

Geçtiğimiz aylarda dünyanın en koyu rengi unvanını taşıyan VantaBlack adlı malzemenin sanat alanında münhasır kullanım hakkını satın alan Anish Kapoor’a Britanyalı sanatçı Stuart Semple’dan kötü haber geldi. Dünyanın en canlı pembesini üreten Semple, Kapoor’u bu malzemenin kullanımından men etti.

Kapoor’un, NanoSystems adlı şirketin güvenlik ve uzay sanayiinde kullanılmak amacıyla ürettiği VantaBlack’i tekeline alması sanat camiasında büyük tepki uyandırmıştı. Bu haber karşısında çok büyük hayal kırıklığı yaşadığını ifade eden Stuart Semple ise kızgınlığını, Kapoor’u “dünyanın en pembe pembesini” kullanmaktan men ederek göstermeyi tercih etti.

Boya laboratuvarlarıyla beraber yürütülen uzun soluklu araştırmalar sonucunda geliştirilen PINK adlı malzeme, 50 gramlık toz paketler halinde 5 dolara satılıyor. Boyayı satın alabilmek için tek yapmanız gereken “Anish Kapoor olmadığınızı; Anish Kapoor’la bir yakınlığınız olmadığını; malzemeyi Anish Kapoor ya da bir tanıdığı adına satın almadığınızı” beyan etmek. Dünyanın en koyu siyahını diğer sanatçılarla paylaştığı takdirde PINK’i seve seve Kapoor’un kullanımına açacağını söyleyen Semple, öfkesini şu sözlerle ifade ediyor: “Siyahını alsın tepe tepe kullansın; geri kalanımız gökkuşağıyla oynayacağız.” [AB]

 

Kaynaklar:

Anish Kapoor is Banned From Buying the World’s Pinkest Paint”, Kevin Holmes, 10 Kasım 2016.

Anish Kapoor is Banned From the World’s Pinkest Pink Paint”, Stuart Semple, 9 Kasım 2016.