Başka Bir Bienal: Tema Yok, Özel Sponsor Yok, Kamusal, Ücretsiz…

1/6/2019 / skopbülten

                                                 Carole Douillard, “Seyirciler”, performans, www.oslobiennalen.no

osloBIENNALEN olarak adlandırılan ve bu haftasonu başlayacak Birinci Oslo Bienali, kamusal alanda yeni bir bienal formatı öneriyor: Belirli bir teması olmayan, belediye ve kültür bakanlığı kaynakları haricinde hiçbir özel sponsorun yer almadığı bienal kapsamında, şehrin dört bir yanına dağılmış ve beş yıllık bir zaman dilimi boyunca devam edecek kamusal atölyeler, okuma etkinlikleri, konserler, sempozyum ve performanslar düzenlenecek. Ayrıca bienalin bazı etkinlikleri, Oslo kenti dışında hem Norveç’in çeşitli yerlerinde hem de başka ülkelerde gerçekleştirilecek. Programın ilk ayağı Mayıs ayı sonunda, ikinci ayağı ise Ekim 2019’da başlayacak.

Oslo Pilot adlı araştırma inisiyatifinin çalışmaları sonucunda şekillenen ilk osloBIENNALEN, sanat eserlerinin müze veya galeriler yerine kamusal alanlara yerleştirilmesine odaklanıyor. Küratörler Eva González-Sancho Bodero ve Per Gunnar Eeg-Tverbakk, önerdikleri bienal formatı için şöyle diyorlar:

 

Kamusal alandaki sanat, bir müzedeki sanattan farklıdır. Herkesin erişimine açıktır. Çoğunlukla beklenmediktir: bir performans, bir duvar resmi, bir ses… Eserin etrafındaki her şey sürekli değişim ve gelişme halindedir. İnsanlar eseri sevebilir veya ona tepki gösterebilir, belki de hiç fark etmeden yanından geçebilirler – veya eser bulunduğu bölgenin ikonik bir sembolüne dönüşebilir.

Bu farklar nedeniyle kamusal alanda sanatla ve sanatçılarla daha farklı bir çalışma tarzı yürütmeniz gerekir. Peki alışıldık etkinlik-odaklı bienallerden vazgeçip, daha çeşitlilik içeren, daha sorgulayıcı bir çalışma tarzı benimsesek? Birinci osloBIENNALEN’de bunları ve daha fazlasını keşfetmek üzere yola çıktık. [DY]

 

Program ve ayrıntılar için bkz. https://www.oslobiennalen.no/

http://www.artnews.com/2019/03/11/oslo-biennial-first-edition-artists-oslobiennalen/ 

https://www.e-flux.com/announcements/251685/oslobiennalen-first-edition-2019-2024/

bienal