Derisi Yüzülmüş Bedenin Güzelliği

20/8/2014 / skopbülten

Tam 500 yıl önce, 1514’te bugünün Brüksel’inde doğan Andreas Vesalius, 1543 tarihli De humani corporis fabrica (İnsan Bedeninin Dokusu Üzerine) adlı eseriyle biliniyor. Anatomi konusunda yapılan çalışmaları derinden etkileyen eser, olağanüstü resimleri dolayısıyla sadece bilimsel değil, sanatsal değeriyle de anılıyor. O kadar ki, kendisinden sonra gelen anatomi kitaplarının nasıl resimleneceğini belirlemekle kalmıyor, ahşap baskı resimleri 200 yıl sonra bile anatomi kitaplarında kopyalanıyor, taklit ediliyor. Kısaca De fabrica diye bilinen Latince eser, Rönesans dönemi bilim kitapları arasında bir harika olarak kabul ediliyor.

Vesalius’un 500. doğum yılı dolayısıyla Toronto Üniversitesi Thomas Fisher Nadir Kitaplar Kütüphanesi, Mayıs’tan Ağustos sonuna kadar, kitabın geçen yıl satın aldıkları ikinci ‘baskı’sını sergiliyor. 1555’te yapılan ve uzun süre bilinmeyen bu edisyonun üzerinde hiç bir zaman yapılmayacak üçüncü baskı için yazarın kendi aldığı notlar var.

Armut ağacına oyularak yapılan baskı resimlerin her birinin sanatçısının kim olduğu bilinmese de, çoğu için ünlü Tiziano’nun öğrencisi Jan van Calcar’ın ismi geçiyor. Derileri yüzülmüş, beyinleri açılmış, kasları lime lime figürler, pastoral manzaraların önünde poz veren Rönesans modelleri gibiler. Kitap Basel’de basılmış. İmparator V. Şarl için elle renklendirilmiş gösterişli bir kopyası hazırlanmış. Renklendirilmiş başka bir kopyayı dijital olarak görmek mümkün. [MY]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.vesaliusfabrica.com/en

http://www.e-rara.ch/bau_1/content/pageview/6299038