Graffiti Sanatçısının Eserlerini Çalan McDonald’s Zincirine Dava Açılıyor

6/10/2016 / skopbülten

2000’li yılların başında, New York şehrinin çeşitli yerlerinde Dash Snow’un graffiti mahlasını görmek mümkündü. Snow’un 27 yaşında hayatını kaybetmesinin üzerinden yedi sene geçti, şimdi ABD ve Britanya’daki graffiti temalı McDonald’s restoranlarında Snow’un mahlasının –SACE– korsan kopyalarına rastlanıyor. Sanatçının eski kız arkadaşı ve vasisi Jade Berreau, Snow’un graffitilerini izinsiz olarak kopyalayan fast-food zincirine dava açıyor.

Berreau, şikâyet dilekçesinde şöyle diyor:

 

Davalılar, Dash Snow’un eserlerini yüzlerce McDonald’s restoranında dekor olarak kullanıyor; onun ismini ve imzasını kullanarak, McDonald’s’ın graffiti temalı tüm restoranlarını süsleyen bu dekorların bizzat Snow’un elinden çıkmış olduğu izlenimi yaratıyorlar...

 

                Brixton'daki McDonald's restoranı, kaynak: the evening standard

 

Modern sanatın Medicileri olarak tanımlanan De Menil’lerin torunu olan Dash Snow, graffitiye 1990’larda IRAK adlı grupla başlamıştı. Pek çokları tarafından, sanat dünyasını reddedip sokakları seçmiş “aykırı” ve ele avuca gelmez bir “vandal” olarak tanımlanmakla birlikte, Wall Street Journal dergisinde genç bir “büyük usta” olarak nitelenmiş, fotoğrafları Whitney Bienali’nde sergilenmişti.

 

Kaynak:

hyperallergic.com

sanat ve suç, sokak sanatı