Hamburg'da Direnişçilerle Polis Arasında Çatışma

24/12/2013 / skopbülten

Geçtiğimiz Cumartesi Hamburg’da 8000’inin üzerinde gösterici, Rote Flora’da uzun yıllardır kültür merkezi olarak kullanılan işgal evinin tahliye edilmesini protesto etmek için sokaklara döküldü. Polisin coplar, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla göstericilere saldırması üzerine çatışma çıktı. Bunun üzerine göstericiler barikatlar kurarak polisi durdurmaya çalıştılar. Olaylar sırasında 500’ün üzerinde kişi yaralanırken, yaklaşık 150 kişi gözaltına alındı. Emniyet sözcüsü Mirko Streiber, bu gösterinin uzun zamandır gördükleri en şiddetli direniş olduğunu, ciddi bir saldırıya maruz kaldıklarını ve çok sayıda polisin yaralandığını belirtti.

 

 

 

 

Eskiden bir tiyatro salonu olan Rote Flora binası, 1989’da işgal edilmiş ve ağırlıklı olarak sol görüşlü eylemcilerin toplandığı sosyal bir merkeze dönüştürülmüştü. Binanın satış işlemleri ise 2001’de başlatılmış ve o günden beri dozu giderek artan gösterilerle bu satış işlemi protesto edilmişti. Protestocuların bir diğer meselesi ise, 300 kişinin barındığı, “Esso Evleri” olarak anılan bir başka binanın geçtiğimiz hafta tahliye edilmesi. Rote Flora’nın daimi sakinlerinden biri ESSO Evleri’ne dair şunları söylüyor:

“ESSO Evleri aslında bir yerleşim kompleksi: Apartman daireleri, bir benzin istasyonu, iki müzik kulübü ve bazı küçük işletmelerin bulunduğu bir yer. Kısa bir süre önce evlerin duvarlarında çatlaklar oluşmaya başladı. İnsanlar korku içinde polisi aradılar ve polis de can güvenliği nedeniyle herkesi tahliye etti. Şu da var ki ESSO Evleri birkaç yıl önce büyük bir yatırımcı tarafından satın alınmıştı. Ve İnsanlar bu kişinin aynı yere yeni ve daha pahalı evler yapmak için binaları kasıtlı olarak çürümeye terk ettiğini düşünüyorlar.”

 

 

 

Rote Flora direnişçilerinin blog sayfasında yer alan ve gösterilerin amacına yönelik hazırladıkları bildiriden[1] bir bölüm ise şöyle:

“Dünyanın her yerinde kentler, sıklıkla birbiriyle ilintili siyasi mücadelelerin beşiği olmuştur. İnsanlar İstanbul, Atina, Barselona, Frankfurt, Berlin, Amsterdam gibi kentlerdeki soylulaştırma, tahliye ve artan kiralara karşı direniş gösterileri yaparken salt yatırımcıların uyguladığı mimari hamlelere karşı durmakla kalmaz, birtakım siyasi hedefler de güderler. Kentlerin toplumsal esasları üzerinden yepyeni siyasi hareketlerin oluştuğunu görüyoruz. Rote Flora’nın korunması için verilen mücadele de, dünyanın diğer yerlerindeki işgal evleri ile kentsel bölge projeleri için verilen mücadelerle ortak bir zemin paylaşıyor. Bölge sakinlerinin düzenlediği bu gösteriler de, artan kira bedelleri ile tahliyelere, kamusal alanların özelleştirilmesine ve baskı yoluyla insanlıkdışı sürgün politikalarına karşı bir direniştir. Rote Flora da aynı politikaların uygulandığı pek çok yerden sadece bir tanesi. Bu mücadelemiz de yalnızca Rote Flora, ESSO Evleri, Centro Sociale veya diğer mekânlar için olmayıp, aynı zamanda, kent ve toplum meseleleri üzerine radikal anlamda farklı bir kavrayış oluşturmayı amaçlar. Hedefimiz sınırlarötesi bir dayanışma içinde mevcut olana el koymak, kamusallaştırmak ve böylece, kapitalist kısıtlamalara ve ataerkil normlara karşı bir saldırı pratiği geliştirmektir.” [NÖ]

 

                                                    

 

http://libcom.org/blog/protesters-clash-police-rote-flora-social-centre-eviction-hamburg-22122013

http://www.dw.de/injuries-as-activists-and-police-clash-over-hamburgs-rote-flora-center/a-17315992

 iktidar, kentsel dönüşüm