İKSV Protestosu

25/11/2023 / skopbülten

Kamuoyuna Duyuru;

Kamusal Sanat Laboratuvarı (KSL), Açık Masa İnisiyatifi ve PACT (Katılımcı Sanat Topluluğu Türkiye), İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın yapısal çürümesine karşı bir eleştiri olarak, KSL’nin hazırladığı sanat çalışmasını kamuoyuna sunuyor. Kamusal Sanat Laboratuvarı, Türkiye sanat tarihinin en derin krizine sebep olan İKSV yönetimini eleştirmek amacıyla “Bu bir ilan değildir” ana başlığında 2 adet ilan eser çalışması üretmiştir.

 

1 “Liyakatsiz Küratör Aranıyor”             

2 “Liyakatsiz Sanatçılar Aranıyor”

 

Günümüz Türkiye’si toplumsal bir çöküşe sürüklenmekte. Bu çöküşün başlıca sebebi, toplumu şekillendiren kurum ve kuruluşların yönetiminde yaşanan ‘liyakatsizlik’ sorunudur. Şeffaflık ilkesi ortadan kaldırılmış, hesap verilebilirlik prensibi yok edilmiştir. Mevcut siyasi anlayış, kültür ve sanat ortamının özgür hareket alanını, sunduğu yeni programlarla gittikçe daraltarak yeniden dizayn etmeye çalışmaktadır. 

 


 

İKSV, Defne Ayas’ın küratörlüğünü iptal etmiş, bu konuda kamuoyuna net bir açıklama yapmaktan kaçınmış, şeffaflık ve liyakat ilkelerini hiçe saymıştır. Böylece son yıllarda mevcut siyasi anlayışın sanat politikasıyla da ne kadar eşgüdümlü hareket ettiğini bir defa daha göstermiştir.

İKSV yönetimi “Açık Sivil Toplum Kuruluşları” üyesi olarak uyması gereken şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri doğrultusunda hareket etmelidir. AB fonları dahil farklı fonlar yöneten bu kurumun uluslararası arenada şeffaflığının sorgulanmaması adına kamuya hesap verebilirliğinin koşullarını sağlamasının önemini hatırlatmak isteriz. Ayrıca İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, kendisiyle 13 Kasım’da yapılan bir röportajda üsttenci ve tehditkâr bir dil kullanarak, yaptıkları hataları eleştiren, İKSV ile geçmiş dönemde ilişki kurmuş sanatçıları ve sanat emekçilerini zan altında bırakan açıklamalarda bulunmuştur.

Sonuç olarak, İKSV ivedilikle bu yanlışlardan dönmelidir. Kamuoyuna duyurdukları değişim sürecinin, sanatın “özgür” sesini yükseltecek politikalar geliştirmekle sağlanabileceğini İKSV’ye hatırlatmak istiyoruz.

Her ilan çalışması 10 adet puldan oluşmaktadır. Türkçe ve İngilizce olarak toplam 200 edisyon üretilecek çalışmada  2000 adet pul çalışması sanatseverlerle buluşacaktır. Bu çalışmalar dünyanın farklı ülkelerinde uluslararası ve ulusal sanat etkinliklerinde 12 Eylül 2024 tarihine kadar aralıklarla sergiye çıkacaktır.

 

Kamusal Sanat Laboratuvarı

PACT (Katılımcı Sanat Topluluğu Türkiye)

Açık Masa İnisiyatifi

kamusalsanatlaboratuvari.blogspot.com