IŞİD, Palmira Antik Kentinden Sorumlu Arkeolog Halid Esad’ı Katletti

20/8/2015 / skopbülten

Halid Esad, Palmira’da 1. yüzyıldan kalma bir eserin önünde, 2002. Foto. Marc Deville/Gamma-Rapho


Guardian gazetesinin haberine göre IŞİD militanları, Suriye’nin antik Palmira kentinde çalışan ünlü arkeolog Halid Esad’ı, korunmak amacıyla bölgeden çıkarılan antik eserlerin yerini söylemediği için Salı günü öldürdü. IŞİD militanları, onlarca insanın gözü önünde başını kestikleri Esad’ın bedenini, kentteki ana meydanda bulunan bir direğe astı.

Seksen iki yaşındaki Esad, elli yıldan uzun süredir Palmira’daki eserlerin korunmasından sorumluydu. Guardian’ın aktardığına göre, IŞİD bir aydır rehin tuttuğu Esad’ı, Palmira hazinelerinin nereye götürüldüğü konusunda sorguya çekiyordu; ancak işbirliği yapmayı reddeden Esad geçtiğimiz Salı günü öldürüldü.

IŞİD, Palmira kentini geçtiğimiz Mayıs ayında ele geçirmiş, ancak pek çok tarihî kentte yaptığının aksine buradaki Roma dönemine ait kalıntıları tahrip etmemişti. Kimilerine göre bunun sebebi, ABD öncülüğündeki Koalisyon güçlerinin UNESCO dünya mirası alanlarından biri olan Palmira'yı bombalamaktan kaçınacağını varsayarak burayı korunaklı bir bölge olarak görmeleri.

 

 

 

Palmira’da üslenen IŞİD militanları, sosyal medya hesapları üzerinden, Esad’ın asılmış başsız bedenini gösteren bir resmi dolaşıma soktular. New York Times’ın aktardığına göre, Esad’ın bedeninin önüne yerleştirilen bir pankartta “suç listesi” yazılıydı: Suriye devlet başkanı Beşar Esad’a sadık olması, rejimin üst düzey istihbarat ve güvenlik güçleriyle temas halinde olması ve Palmira’daki ‘putların’ korunmasından sorumlu olması. “Mürtet” olarak tarif edilen Esad’ın, “kâfirlerin düzenlediği konferanslarda Suriye’yi temsil etmek, Palmira’da putperestliğin yöneticiliğini yapmak, İran’a ziyaretlere gitmek ve Suriye güvenlik güçleri mensubu olan kardeşiyle temas halinde olmak”tan suçlu bulunduğu yazılıydı. [EG]

savaş sanatları