İsrailli Bakan’dan Gazze Sınırındaki Katliamı Protesto Eden Sanat Öğrencilerine Sansür

22/5/2018 / skopbülten

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail Bilim, Teknoloji ve Uzay Bakanı Ofir Akunis, Bezalel Sanat Akademisi öğrencilerine ait eserlerin önümüzdeki günlerde Kudüs’te düzenlenecek olan uluslararası bilim konferansında sergilenmesini yasakladı. Yasağın sebebi, bazı Akademi öğrencilerinin Gazze sınırında gösteri düzenleyen Filistinlilerle dayanışma içinde olduklarını ifade etmiş olmaları.

İsrail ordusu, geçtiğimiz hafta, ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını protesto etmek amacıyla Gazze sınırında gösteri düzenleyen Filistinlilere ateş açarak, 60 kişinin ölümüne ve binlercesinin yaralanmasına sebep olmuştu. Akademi öğrencileri, olayı protesto etmek amacıyla okulun duvarlarına katledilenlerin isimlerinin sıralandığı posterler ve üzerinde “Ben senin oyuncağın değilim” yazan bir Gazze Şeridi haritası astılar (slogan, İsrailli şarkıcı Netta Barzilai’nin Eurovision şarkı yarışmasında birincilik kazanan “Oyuncak” adlı şarkısına gönderme).  

 

  

  

Akunis, aldığı kararı şu sözlerle açıkladı: “Her zaman ifade özgürlüğünden yanayım ama aşağılama özgürlüğüne izin vermeyeceğim. Hamas bile Gazze sınırında öldürülenlerin kendi üyesi olduğunu, yani terörist olduğunu duyurdu”. Öğrencilerin protestosunu kınayan bir başka isim de Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat’tı. Barkat, twitter hesabından yaptığı açıklamada “Yahudileri öldürmek amacıyla İsrail-Gazze sınırına tecavüz eden teröristlerin isimlerinin Bezalel Akademisi’nin duvarlarında sergilendiğini görmekten duyduğu şaşkınlığı” ifade etti.

Resmî yetkililerden gelen tepkilere ve yasağa cevaben Akademi, okulun “İsrail’de ifade özgürlüğü için korunaklı bir alan” sunmakla görevli olduğunu ve “öğrencilerin ilgilendikleri her tür konuda özgürce konuşma, eleştirel ve yaratıcı söylemlerde bulunma” hakkı olduğunu açıkladı.

Önümüzdeki günlerde başlayacak olan üç günlük uluslararası bilim festivaline dünyanın çeşitli yerlerinden bilim bakanları katılacak. Konferansta, uluslararası tasarım öğrencilerinin yanı sıra İsrail okullarında okuyan öğrencilerin çalışmalarının sergilenmesi amaçlanıyor. Akunis, aldığı kararla Bezalel Akademisi’nin etkinliğe katılımını engelledi. [AB]

https://www.artforum.com