"Kamusal Sermaye" Başlıklı Toplantıya Yapılan Müdahale Hakkında Sanatçıların Basın Açıklaması

17/5/2013 / skopbülten

Geçtiğimiz cuma günü (10 Mayıs 2013) Taksim The Marmara Oteli'nde İKSV'nin 13. İstanbul Bienali dahilinde üçüncüsü düzenlenen "Kamusal Sermaye" başlıklı toplantıda, Kamusal Direniş Platformu (Açıkalan Sanat Kolektifi, Kamusal Sanat Laboratuvarı, ArtHack, Homur Mizah ve Karikatür Grubu, öğrenci Kolektifleri, Gündoğusu Sanat ve Düşün Topluluğu, Red Fotoğraf, Bağımsız Sanatçılar, Bağımsız Üniversite Öğrencileri) olarak bir eylem gerçekleştirdik. Sanatçılar, eylemlerinde beşer dakika arayla etkinlik konuşmacılarının önüne çıkarak sessizce yattılar. Semt isimlerinin bulunduğu tişörtleri giyen eylemciler, üzerlerine sermaye logolarının basılı olduğu örtüler örttüler. Eylem, sırayla yere uzanan eylemcilerin otel güvenliği tarafından karga tulumba dışarı çıkarılmasıyla son buldu.

Kamusal Direniş Platformu olarak, sessiz bir performans şeklinde planlanan ve gerçekleştirilen bu eylemin amacı net olarak ortaya konulmuştur. Buna karşın, eylemin Bienal yönetimi tarafından ısrarla kişisel zemine çekilmek istenmesi sonucunda kamuoyunun eylemi iki kişi arasında karakolda biten bir durum olarak algılaması, eksen kaydırmaktan ve ortaya konulan gerçeği görmezden gelme çabasından başka bir şey değildir.

Bir Eczacıbaşı kuruluşu olan İKSV tarafından düzenlenen ve Koç Holding'in sponsor olduğu 13. İstanbul Bİenali'nin "Kamusal Simya" konseptiyle düzenlenmesi son derece ironiktir. Kentsel dönüşüm yağmasının da yatırımcılarından olan bu iki grubun düzenlediği 13. İstanbul Bienali’nin, kamusal alanları işgal edip iktidar ve sermayenin saldırılarını meşrulaştırmaktan başka bir işlevi olmadığı gün gibi ortada. Bu anlamda kentleri pazarlama taktiğinin parçası olan bienaller gibi sermaye destekli sanat etkinlikleri de sistemin kendi sözünü üretmek adına kullandığı araçlardan biri haline dönüşüyor.

AKP’nin sermaye odaklı yeni rant alanları açmak ve toplumsal yaşama müdahale etmek amacıyla başlattığı bu operasyon için Çevre ve Şehircilik Bakanı "kentsel dönüşüme karşı çıkanlar vatan hainidir” açıklamasında bulundu. Bizler iktidarın her türlü baskısına, tacizine, hukuksuzluğuna karşı direnerek "vatan hainliği” yapmaya devam ediyoruz.

İstanbul katlediliyor İstanbul uluslararası sermayeye pazarlanıyor

Tüm bienal sanatçıları, tasarımcılar, küratörler, düşünürler, sanatseverler

Oyuna alet olmayın!


http://antiistanbul2013bienal.blogspot.com/2013/05/blog-post.html