Kimyasal Silah Üreticisiyle İlişiğini Kesmeyen Whitney Müzesi’ne Yönelik Protestolar Artıyor

12/12/2018 / skopbülten

Whitney Müzesi, mütevelli heyetinde yer alan kimyasal silah üreticisi Warren Kanders’la ilişkisini kesmediği için protesto edilmeye devam ediyor. Kanders’ın, ABD polis güçlerinin sığınmacılara ve yerlilere karşı kullandığı göz yaşartıcı gazı imal eden Safariland adlı şirketin sahibi olduğu ortaya çıkmış, bunun üzerine Müze çalışanları arasından 100 kişilik bir grup yönetime Kanders’ın istifasını talep eden bir açık mektup yazmıştı.  

Müze yönetiminin Kanders’ın istifasıyla ilgili çağrılara kulak vermemesi üzerine, 9 Aralık günü Decolonize This Place adlı eylem grubu Whitney Müzesi’nde büyük bir protesto eylemi düzenledi. Kanders’ın da sponsorları arasında yer aldığı Andy Warhol sergisinin devam ettiği Müze’nin avlusunda tütsü yakan eylemciler, binanın merdivenlerini ve girişini pankartlarla kapladılar ve sergiyi gezmeye gelenlere bildiri dağıttılar.

Warren Kanders, Whitney Müzesi çalışanlarının protestolarına ve istifa taleplerine cevaben yaptığı açıklamada, şirketinin ürünlerinin “ne zaman ve kime karşı kullanılacağına” kendisinin karar vermediğini söylemiş (kitlesel ölçekli göz yaşartıcı gazın başka türlü bir kullanım şekli olabilirmiş gibi), ve şöyle devam etmişti: “Şirketimin ve Müze’nin misyonları farklı olmakla birlikte, ikisi de toplumumuza önemli katkılar sağlıyor. Bu nedenle, ticari ve kültürel kurumlar da dahil olmak üzere kamu hayatının her yönünü politikleştirmenin verimli veya sağlıklı bir yaklaşım olduğuna inanmıyorum.” [DY]

 

Decolonize This Place grubunun 9 Aralık eylemi için hazırladığı afişlerden. Afiş tasarımı, Andy Warhol’un eserlerine göndermede bulunuyor. Whitney Müzesi’nde halen Warren Kanders’ın da sponsorları arasında yer aldığı bir Andy Warhol sergisi devam ediyor.


Eylemciler avluda yerli geleneklerine uygun olarak adaçayı tütsüsü yakıyor. Fotoğraf: Hakim Bishara

 

Whitney Müzesi avlusu. Fotoğraf: Ashoka Jegrooİtfaiye ekipleri müzede. Fotoğraf: Ashoka Jegroo

 

 

Whitney Müzesi merdivenleri. Fotoğraf: Hakim Bishara

 

Activists Protest at Whitney Museum, Demanding Vice Chairman and Owner of Tear Gas Manufacturer “Must Go”

Whitney Vice Chair Responds to Open Letter Calling for Action Against Him

Decolonize This Place Plans Action at the Whitney Opposing Tear Gas Manufacturer on Museum Board

sanat ve direniş, Decolonize This Place