Kültür Sanat Emekçileri 9 Kasım’da Açlık Grevine Başlayacak

4/11/2014 / skopbülten

 

 

Kültür Sanat Emekçileri Derneği (KSED), ülkenin kültür kaynaklarının korumasız bırakılması ve binlerce kültür-sanat çalışanının işsiz olmasını protesto etmek üzere açlık grevine başlayacağını duyurdu. Hükümetin, önümüzdeki günlerde kamu kültür kurumlarında istihdamı artırma vaadini yerine getirmediği takdirde, 9 Kasım günü müze çalışanları, arkeologlar, restoratör ve görsel sanat alanı çalışanları Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda açlık grevine başlayacak. Bu alanlarda eğitim görmekte olan ve uzun vadeli işsizlikle yüz yüze olan öğrenciler de greve destek verecek.

KSED Başkan Yardımcısı ve Arkeologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Binnur Çelebi, hyperallergic’e yaptığı açıklamada, 1930’larda 30 kadar müzede yaklaşık 300 uzman ve görevli istihdam edilirken, 1990’lara gelindiğinde 500’den az uzmanın 300’den fazla müzeyi işletmesinin beklendiğini söyledi.

2013’te Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 17.683 kişi istihdam edilirken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personel sayısı 141.911 idi. Çelebi, 300.000 polis ve 700.000 asker de hesaba katıldığında, bütçenin “militer ve dinsel-muhafazakâr yapı”sının ortaya çıktığını söylüyor.

KSED’in basın açıklamasında, Bakanlık’tan “randevu taleplerine aylardır yanıt gelme[diği]” belirtiliyor. Binnur Çelebi, 2014 yılında da istihdam oranlarının aynı olması halinde tek başına açlık grevine başlayacağını söylediğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Daire Başkanı Ahmet Yılmaz kendisine “öyleyse sen yarın grevine başla” demiş. Dernek önümüzdeki günlerde Yılmaz’ın ‘hodri meydan’ çağrısına uymaya hazırlanıyor. [EG]

 

Cultural Workers in Turkey Prepare for Hunger Strike over Underemployment

 

sanat ve emek