Kurt Schwitters'in İngiltere'de İnşa Ettiği Son Merz Yapısı Yok Olma Tehdidi Altında

9/1/2018 / skopbülten

Kurt Schwitters, hayatının son yıllarını Nazi rejimi yüzünden sürgüne gittiği İngiltere’nin Cumbria bölgesinde geçirir ve burada son Merzbau’yu inşa eder. “Merzbau, ya da Erotik Katedral, Schwitters’in 1917'den başlayarak yaptığı dada-sütunlardan veya dada-kulelerden” türemiştir.[1] Schwitters bunların ilkini Hannover’deki aile evinde inşa eder, ancak yapımı 1937’ye kadar süren ilk Merzbau 1943’te Hannover’in bombalanmasıyla yok olur. Schwitters 1937’de Norveç’e kaçar ve Oslo yakınındaki Lysaker’e yerleşerek burada yine bir Merzbau inşa etmeye başlar. 1940’a kadar üzerinde çalıştığı bu Merzbau da, 1950’de çıkan bir yangın yüzünden yok olur. Nazilerin Norveç’i işgal etmesi üzerine Schwitters 1940’ta İngiltere’ye gider; 1947’de dostu Harry Pierce’ın atölye olarak kullanması için kendisine verdiği Cumbria’daki taş ambarda son Merzbau inşasına başlar, ancak bir sene sonra hastalanarak hayatını kaybeder. “Merz Barn” (Merz Ambarı) olarak anılan bu taş yapı, Schwitters’in ölümünden sonra unutulur ve uzun süre çürümeye bırakılır.

 

Kurt Schwitters, Merzbau - Erotik Katedral, Hannover.

 

Harry Pierce, Schwitters öldükten sonra Merz Barn’da

 

Merz Barn’ın bulunduğu çiftlik, 1950’ler

 

Kurt Schwitters ve sanatçı Hilde Goldstein, Merz Barn’ın önünde, 1946.

 

Schwitters’in ölümünden sonra oğlu Ernst’in çektiği Merz Barn duvarı fotoğrafı

 

1965’te İngiliz sanatçı Richard Hamilton’ın çabalarıyla Merz Barn korumaya alınır ve Schwitters’in tamamlayabildiği tek duvar yerinden sökülerek Newcastle Üniversitesi’ndeki galeriye taşınır. 1990’larda Schwitters hayranlarının kurduğu Lotteral Sanat Vakfı, ambarı ve içinde bulunduğu çiftliği satın alarak, Merz Barn’ı restore edip koruma işini üstlenir.

Ancak, 2011 yılında İngiltere Sanat Konseyi, ulusal miras olarak kabul edilen Merz Barn’ın korunması ve restorasyonu için kaynak sağlamaktan vazgeçer. Lotteral Sanat Vakfı yöneticileri Celia Larner ve Ian Hunter, Merz Barn’ı kendi çabalarıyla ayakta tutmaya çalışırlar. Hunter, yapıyı ve araziyi hem Tate Müzesi’ne hem de New York’taki Modern Sanat Müzesi’ne bağışlamayı önerir ancak iki kurum da teklifi geri çevirir. 

Şimdi Merz Barn, araziyi satın almak için sıraya giren müteahhitlerin tehdidi altında. Ambarı korumak için kendi mülklerini bile satan Hunter ve Larner, yapının korunacağı konusunda teminat vermedikleri için şimdilik müteahhitlerin tekliflerini geri çeviriyor, fakat ellerindeki kaynakların ancak 3-4 ay yeteceğini söylüyorlar. [DY]

 

merzbarnlangdale.wordpress.com

www.theguardian.com

 Kurt Schwitters