Londra’daki National Gallery Shell’le Sponsorluk Anlaşmasına Son Verdi

21/10/2018 / skopbülten

 

Shell’in Londra’daki National Gallery’yle 12 yıldır devam eden sponsorluk anlaşmasına son verildi. Ocak ayında süresi dolan anlaşma, Müze'nin şirketlerle kurduğu ortalıkları gözden geçirmesinden sonra, bir daha yenilenmedi.

National Gallery’nin petrol şirketlerinin sponsorluğunu kabul etmesi senelerdir protestolara sebep oluyordu. 2012’de Shell’in Kuzey Kutup bölgesinde petrol çıkarma planlarını protesto etmek üzere, Greenpeace üyelerinin de dahil olduğu fosil yakıt karşıtı eylemciler Müze'nin çatısına 40 metrelik bir pankart asmıştı; pankartın üzerinde hem petrol hem de yağlıboya anlamına gelen oil kelimesiyle oynanarak “It’s No Oil Painting” yazılıydı.

Shell’in National Gallery’ye sağladığı fon miktarı yılda 25-35 bin sterlin civarındaydı. Guardian’ın haberine göre, Shell’in sponsorluk yapmaktaki amacı “STEM (science, technology, engineering and maths) adlı eğitim programı aracılığıyla geleceğin mühendislerine ilham vermek”ti.

Geçen Ağustos ayında Hollanda’daki iki büyük müze de Shell’le olan sponsorluk anlaşmalarına son vermişti. Lahey’deki Mauritshuis ile Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi bundan böyle petrol şirketinden fon almayacaklarını duyurdu. Van Gogh Müzesi’nin Shell’den fon alması da yıllardır protesto ediliyordu. [DY]

 

Kaynak: https://frieze.com

Konuyla ilgili diğer haberler:

Bilim Müzesi ile Shell Arasındaki Kirli Sponsorluk İlişkisinin Detayları Ortaya Saçıldı

Sanatçılar Van Gogh Müzesi’nin Petrol Şirketi Shell’le Sponsorluk Anlaşmasını Protesto Ediyor

Van Gogh Müzesi’nde Petrol Şirketini Protesto Eden Eylemciler Tutuklandı

 

petrol ve sanat