Louis Vuitton'un Kızıl Meydan'ı Markalandırma Çabası

3/12/2013 / skopbülten

 

                                                  Kızıl Meydan'ın ortasına yerleştirilen dev Louis Vuitton valizi

 

Geçtiğimiz hafta Moskova'da Kızıl Meydan'ın tam göbeğine yerleştirilen devasa boyutlarda bir Louis Vuitton valizi, büyük tepki çekmesi nedeniyle apar topar kaldırıldı. Bir süper model tarafından organize edilen ve geliri çocuklara yönelik bir vakfa bağışlanması planlanan bu etkinlik için Fransız modaevi, markanın Rusya ile olan "derin duygusal bağı"nı temsil ettiği açıklamasını yapmıştı. Lenin'in hiç şüphesiz kemiklerini sızlatacak bu girişimi Komünist Parti üyelerinden Sergei Obukhov ise "terbiyesizlik" olarak yorumladı. Obukhov ayrıca "Kızıl Meydan Rus Devleti için kutsal bir yerdir. Öyle semboller vardır ki, bunların değerini  hakir gören, lekeleyen bir şey asla yapamazsınız" dedi. Başka bir meclis üyesi Alexander Sidyakin de verdiği şikayet dilekçesinde enstalasyonun kabul edilemeyecek bir büyüklükte olduğunu, tıpkı bir "kemirgen" gibi durduğunu ve UNESCO Dünya Mirası olan meydan ve çevresinin mimari dokusunu zedelediğini dile getirdi.

Aslında Kızıl Meydan'ın bu tarz etkinliklerle işgal edilişi ilk değil. Meydanda "tarihsel görünüme zarar verecek" herhangi bir etkinlik düzenlenmesi yasak olmasına karşın, son birkaç yıl içinde pek çok  konser, moda şovu ve motosiklet gösterisi gibi organizasyonların düzenlenmesinde bir sakınca görülmemişti. Hatta Dior yakın zamanda, meydanın tam ortasına kurduğu görkemli bir platformla 2013-14 koleksiyonunun tanıtımını bile yaptı.

 

                                                    Mihail Gorbaçov'un yer aldığı Louis Vuitton reklamı

 

Öte yandan Kızıl Meydan'ın tarihsel geçmişine kafa tutarcasına yerleştirilen bu valiz, Louis Vuitton'un Rusya'nın politik dünyasıyla ısrarla kurmaya çalıştığı ilişkinin ilk örneği de değil. 2007'de bir dergi reklamında eski Sovyet lider Mihail Gorbaçov, Berlin Duvarı önünden geçen bir arabanın arka koltuğunda, yanında liberal Rus dergileriyle dolu bir LV çantasıyla yolculuk ederken görülüyordu. Şimdi de Lenin'in anıt mezarından bile daha büyük bir valizle yeni bir atak yapan markanın Rusya'ya karşı "duyguları", belli ki gerçekten de çok derinlere iniyor.

İnsan Kızıl Meydan'ın giderek bir alışveriş ve tüketim sembolü haline getirilişini gördükçe "nerden nereye" demeden edemiyor...[NÖ]

 

ve Lenin'in Kızıl Meydan'da halka yaptığı bir konuşma

                        

 

Kaynaklar:
http://www.nytimes.com/2013/11/28/world/europe/louis-vuitton-comes-to-red-square-and-moscow-is-not-pleased.html

http://themoscownews.com/local/20131126/192072682/Gargantuan-designer-suitcase-on-Red-Square-riles-Russians.html

http://www.nytimes.com/2007/11/05/business/media/05vuitton.html

http://www.style.com/stylefile/2013/07/dior-walks-the-red-square/