MAXXI Kapanacak mı? Müzecilikte Bir Dönemin Sonu…

6/5/2012 / skopbülten

Büyük umutlar ve vaatlerle iki yıl önce açılan, İtalya’nın en önemli ulusal çağdaş sanat müzesi MAXXI kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Koleksiyonundan çok, yıldız mimar Zaha Hadid’in tasarladığı binasıyla ilgi çeken MAXXI’nin bütçesinde 800 bin avroluk açık ortaya çıkması İtalyan hükümetini harekete geçirdi. Yapılan incelemelerde 2011 bütçesinde ortaya çıkan bu açığın, önümüzdeki üç yıl içerisinde 11 milyon avroya yükseleceği anlaşıldı. Bunun üzerine Kültür Bakanı Lorenzo Ornaghi, MAXXI’nin kapanmasına kadar varabilecek bir soruşturma başlattı. Buna karşılık müze yönetimi de geçen yıla ait maddi kaybın büyük bir bölümünün devlet desteğinde meydana gelen %43’lük azalma nedeniyle ortaya çıktığını ve her şeye rağmen elde edilen kârla bu açığın kapatıldığını iddia ediyor.

Şu anda hükümetin başında olan Mario Monti kabinesi, İtalya’yı da sarsan küresel ekonomik krizi aşmak için devlet harcamalarında ciddi kısıntılar yapan bir program uyguluyor. Bu çerçevede MAXXI’ye yapılan ve daha önce 11 milyon avro olan devlet desteğinin 2012’de 2 milyon avroya düştüğü biliniyor. Sanat çevreleri, bu durumun müzenin geleceği bakımından endişe verici olduğunu ve müzenin uluslararası itibarını yerle bir ettiğini vurgularken,  hükümet MAXXI’nin yeterli ziyaretçisi olmadığını ve devletin bu derece yüksek gideri olan bir müzeyi desteklemekte zorlandığını belirtiyor.  

Zaha Hadid ise, haberi duyduğunda oldukça şaşırmış. Büyük bir başarı olan ve Roma’yı “çağdaş sanat için en önemli kentlerden biri haline getiren” MAXXI’nin kapatılmasının sadece İtalya için değil tüm dünya için büyük bir kayıp olduğunu açıklamış. Oysa, zaten artık öncelikli olarak mimari bir anıt tarzında tasarlanan çağdaş sanat müzelerinin spektaküler bir örneği olan MAXXİ, sanata ilgi çekmeyi başaramasa da, antik Roma harabelerinin çağdaş bir numunesi olarak dikkat çekebilir. [AK-AA]

 

Kaynak: The Guardian, 24 Nisan 2012

 

müze