Mutenalaşma Karşıtı Grup, Sergi Açılışına Saldırı Düzenledi

24/4/2018 / skopbülten

Boyle Heights Savunması adlı eylem grubunun sosyal medya hesabındaki mesajdan

 

Geçen Cumartesi günü Los Angeles’taki Dalton Warehouse galerisinde düzenlenen bir sergi açılışı sırasında, ziyaretçiler arasına karışarak içeri giren dört kişi, yüzlerini bandanayla kapatarak duvarlara, eserlere ve ziyaretçilerin üzerine kırmızı boya fırlattı. Eylemcilerin saldırılarını herhangi bir grup adına gerçekleştirdiklerine işaret eden bir ipucu olmadığı gibi, şu âna kadar eylemi üstlenen bir grup da çıkmadı.

Dalton Warehouse galerisinin bulunduğu South Central, Los Angeles’ta mutenalaşmanın yaşandığı bölgelerden biri; hem kültürel alanda hem de gayri menkul yapılanmasında mutenalaşmanın yarattığı değişim yoğun protestolarla karşılanıyor. South Central’daki protestocular, mahallelerinde sanatçıların, sanat galerilerinin, kahve dükkânlarının peyda olmasını mutenalaşma sürecinin ilerleyeceğine delalet eden ilk işaretlerden biri olarak görüyorlar.

Cumartesi günkü saldırı Dalton Warehouse’un hedef alındığı ilk eylem değildi. Geçen sene eylemciler yine bir açılışı protesto etmiş, ama galeriye ya da eserlere herhangi bir şekilde zarar vermemişlerdi.

Los Angeles’ta sanat galerilerinin, mutenalaşma karşıtı protestoların hedefi olduğu bir diğer semt de Boyle Heights. PSSST adlı galeri, 2017 yılının başlarında, “ardı arkası kesilmeyen saldırılar” nedeniyle kapatma kararı almıştı. 356 Misson adlı bir başka galerinin de Mayıs ayı içinde kapatılacağı duyuruldu.

Defend Boyle Heights (Boyle Heights Savunması) adlı eylem grubu, Hyperallergic dergisine Cumartesi günkü eylemle ilgili bir bildiri gönderdi. “Dalton Warehouse saldırısının cesur, meçhul militanlarına” başlığını taşıyan bildiride şöyle deniyor:

 

Boyle Heights Savunması, Dalton Warehouse adlı mekâna saldırı düzenleyen kimliği belirsiz militanları, bu haklı eylemlerinden dolayı tebrik eder. Halk şunu biliyor: Dalton Warehouse’daki hipster’ların, kendi beyaz duvarlarını işçi sınıfına mensup siyahi ve kahverengi insanların hayatından daha önemli gören sanatçılarca kotarılmış yarım yamalak bir sanatı sergileme hakkı, işçi sınıfının, göçmenlerin, kâğıtsızların, siyah ve kahverengi toplulukların geçim kaynakları kadar önemli değildir. Halk, sanat galerisi gibi hipster mekânlarının mutenalaşmada oynadığı rolü de biliyor: Sanat mekânları açılır, kiralar yükselir, mevcut kiracılar ve yerli esnaf tahliye edilir, ve sonunda sermaye mahalleyi silip süpürür. [...] Warehouse’a tavsiyemiz, kendi güvenlikleri için, 356 Mission, PSSST ve UTA gibi galerilerin izinden gitmeleri: Pılınızı pırtınızı toplayıp mahallelerimizden defolun.” [DY]

 

https://hyperallergic.com 

kentsel dönüşüm, kent mücadeleleri