New York Guggenheim Müzesi’nde İşçilere Yönelik Kötü Muamele Protesto Edildi

24/2/2014 / skopbülten

23 Şubat akşamı Manhattan’daki Guggenheim Müzesi’nde 40’tan fazla gösterici Guggenheim’ın Abu Dhabi’de açılacak şubesinin inşaatında çalışan işçilere uygulanan kötü muameleyi protesto etmek için bir eylem gerçekleştirdi. Sanatçı, akademisyen, öğrenci ve Occupy Museums ile Gulf Labor gibi grupların üyelerinin katıldığı ve yaklaşık 20 dakika süren eylem, Müze’nin güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle sona erdi.

Abu Dhabi Guggenheim, geçtiğimiz Eylül ayında çalışma koşullarına direnen bazı göçmen işçilerin greve gitmesi ve şantiyede ayaklanma çıkmasıyla gündeme gelmişti. Greve katılan Bangladeşli işçiler inşaat şirketi tarafından işten çıkarılmış, yerlerine alınan Pakistanlı göçmen işçilerle aralarında gerginlik yaşanmıştı. 

Göçmen işçilerin yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekmeye çalışan Gulf Labor koalisyonunda yer alan sosyolog Andre Ross, New York'taki eylemle ilgili olarak şunları söylüyor: "Daha ilkeli, daha etik, hem insan haklarına hem de emeğin haklarına saygılı başka bir sanat dünyası mümkün. Sanatçıların eserleri, kötü muamele gören işçilerin sırtında yükselen müzelerde sergilenmemeli. Eseriniz bunu yapan bir müzenin koleksiyonuna dahil edilirse, bu adaletsizlik demektir. Sanatınızla birlikte suç ortaklığınız da satın alınmış olur." [EG]


Haberin ve videonun kaynağı: hyperallergic 

mimarlık ve suç, Gulf Labor, sanat ve direniş, Occupy Museums