New York Sanatçıları Arasındaki Ayrımcılık ve Fukaralık

 

Caroline Woolard, “Statements”, NY Sanat ve Tasarım Müzesi

 

New York’taki Sanat ve Tasarım Müzesi’nde açılan “New York’u Yapanlar” bienalinde, kendilerine BFAMFAPhD adını veren kolektif, sanatçıların bu kentteki ekonomik ve kültürel koşullarıyla ilgili yaptıkları demografik araştırmaları sergiliyor. Kolektif’in adı, güzel sanatlar alanında verilen akademik derecelere ait sembollerin biraraya getirilmesinden oluşuyor: BFA (Bachelor of Fine Arts)+MFA (Master of Fine Arts)+PhD.

BFAMFAPhD’nin araştırmalarına göre New York’ta akademik sanat derecesi olan 168.413 yetişkin bulunuyor. Bunlar arasında kültürel aidiyete göre yapılan araştırmalar, sanatçıların kentin nüfusunun kültürel dağılımına kıyasla %200 daha beyaz olduğunu gösteriyor. New York’un nüfusunun sadece %33’ü beyaz, oysa sanatçılar arasındaki beyazların oranı %74. Nüfusun %23’ünün siyah olmasına rağmen, sanat okumuş olanların sadece %6’sı siyah. Gene, Latin Amerika kökenli olanların (hispanic) oranı %29 iken, sanatçılar arasındaki yerleri %8.

BFAMFAPhD araştırması başka düşündürücü gerçekleri de ortaya çıkarıyor. Örneğin, Stüdyo Sanatları (Studio Arts) derecesi olanların hiçbiri hayatlarını sanattan kazanmıyor. Sanat yaparak geçinmeyi becerenler, sanat derecesi olanların sadece %15’i. Bunların da ortalama yıllık kazancı 25.000 dolar. Bu kadar düşük olmasına ragmen gelir konusunda da ayrımcılık göze çarpıyor: siyah erkek sanatçıların %14,1’i yoksulluk içinde yaşarken, bu oran beyaz erkek sanatçılar arasında %6,5.

 

Lika Volkova, “Disclaim Bolt N.14.6”, Sanat ve Tasarım Müzesi

 

Jillian Steinhuer’in Report Finds NYC's Art World Whiter Than its Population başlıklı yazısından kısaltılarak çevrildi. Kaynak: Silent Lotus.   

sanat ve emek