Özel Çağdaş Sanat Müzeleri Üzerine Bir Araştırma

25/1/2016 / skopbülten

Larry’s List, geçtiğimiz günlerde özel çağdaş sanat müzeleri üzerine bir araştırma yayınladı. “Özel Sanat Müzeleri Raporu”, 45 ülkedeki 317 özel müzeden toplanan bilgileri biraraya getiriyor.

Larry’s List, 2013 yılında Alman girişimci Magnus Resch tarafından kurulan ticari bir veritabanı: Müşteri tabanlarını genişletmek ve farklı bölgelerden koleksiyonculara ulaşmak isteyen galerilere, sanat fuarı ve müzayede evi çalışanlarına, küratörlere ve sanatçılara, yılda 589 dolar karşılığında, dünya çapındaki önemli sanat koleksiyoncuları hakkında toplanan bilgileri sunuyor. Larry’s List, Ocak 2015’te de, koleksiyoncuların hangi eserleri satın aldıklarını, kişisel geçmişlerini, demografik özelliklerini ve sanat koleksiyonculuğundaki piyasa istatistiklerini ortaya koyan “Sanat Koleksiyoncuları Raporu”nu yayınlamıştı.

 

 

 

Dünya çapındaki büyük koleksiyoncuların dağılımı. Büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

 

Bu yıl yayınlanan “Özel Sanat Müzeleri Raporu”nda incelenen müzeler şu ölçütlere göre belirlenmiş: Müzenin özel bir kişiye ait olması; bu kişinin bir koleksiyoncu olması ve koleksiyonunun bir kısmını müzede sergilemesi; müzenin fiziksel bir mekânının olması; müzenin kamuya açık olması; koleksiyonun çağdaş sanata odaklanması; koleksiyoncunun hâlâ hayatta olması. Raporda, ziyaret oranları, giriş ücretleri, çalışan sayısı, sosyal medyadaki takipçi sayısı, her yıl kaç sergi açıldığı, en çok hangi sanatçıların toplandığı, bütçe ve gelir kaynakları gibi, çeşitli konu başlıkları inceleniyor.

 


Dünya çapındaki özel çağdaş sanat müzelerinin dağılımı. Büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

 

Larry’s List’in raporları, kurumun sitesinde de açıkça belirtildiği gibi, günümüz sanat piyasasını yönlendiren gelişmelerin kaydını tutarak, piyasada üstünlük kazanmak isteyenlere yardımcı olmayı amaçlıyor.[1] Dolayısıyla raporlarda eleştirel bir yaklaşım bulmak mümkün değil. Yine de, özel koleksiyonlarla ilgili önemli verileri biraraya getiren özel müzeler raporu, müzecilikle ilgili araştırmalar için faydalı olabilir. Raporun PDF dosyasını ücretsiz olarak indirmek mümkün: Private Art Museum Report [EG]

 müze, koleksiyonerlik, çağdaş müzemani