Ressam Yavuz Tanyeli'den Direniş Mesajı

3/6/2013 / skopbülten

 

 

Ben ressam Yavuz Tanyeli. İstanbul’da başlayıp tüm Türkiye’ye yayılan, vahşi neoliberal ekonomi ile dinî-milliyetçi otoritenin birlikte oluşturdukları yoğun polis saldırısına karşı verilen ölümcül mücadeleyi halktan gizleyen medyanın, kültür ve sanat sayfalarında, sanatımla ilgili her türlü haberi, fotoğrafı ve yorumu yazıp yayınlamasını yasaklıyorum. Sanatımla ilgili tüm içerikler, hayatım boyunca, söz konusu medyada son derece laubali, bilinçsiz, editörlerin sansürleri doğrultusunda yayınlanmıştır; sanatçılar, söz konusu medyanın tercihi ve keyfi doğrultusunda hareket etmez, hiç kimseden ve medyadan bir menfaat beklemez, sanatını düşündüğü, inandığı yönde yaratır, isteyen beğenir, isteyen beğenmez ve hiç kimsenin sorgulama hakkı yoktur. 

Muhafazakâr sanat önermesini, yeni oluşan Kültür Sanat Kurumu önermesini, Kültür Bakanlığı’nı, sanat konusunda kara bir cehaletle yaptığı vergi kanunu düzenlemesi nedeniyle Maliye Bakanlığı’nı, ayrıca, direnişçilere destek vermediği, gençleri polis saldırılarına terk eden, Mimar Sinan Üniversitesi’ni, İstanbul Modern Müzesi’ni, Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ni, Tütün Deposu’nu, Pera Müzesi’ni, Salt'ı, Borusan'ı, Arter'i, bölgedeki sanat galerilerini, tam yerinde olmasına rağmen direnişçilere yardım etmediği için Plastik Sanatçılar Derneği’ni şiddetle kınıyorum. Tophane-i Amire’yi sorgulamaya bile değmez.

Bu bakanlıklar, bu kanunlar, bu dernekler, bu medya ile sanat gelişemez; sansür ve sanatın neoliberal masonik organizasyonları (İCF) ile yönetilmeye çalışılan 'yaratıcılık', hiçbir zaman engellenemez. 

Sanat bir toplumun bilinçaltıdır, kontrol edilemez. 31 Mayıs 2013 tarihinden sonra, tüm Türkiye’de, Devlet, Millet, Vatandaşlık, Demokrasi, Özgürlük kavramları nasıl değiştiyse, sanatın da, tüm dallarıyla yenileneceğine inanıyorum, artık tüm halk ve sanatçılar, kazanmanın nasıl olabileceğini öğrendi, herkesin kendini gözden geçireceği tertemiz bir dönem açıldı, menfaatçi tutucu geçmiş kaybetti, gelecek kazandı, bu bir genel kültür savaşı değil, GELEN KÜLTÜR savaşıdır.

Şimdi sıra kapitalizmi tartışmakta, KAHROLSUN KREDİ KARTLARI, YAŞASIN EKMEK PARASI.