Roger Waters’dan Brezilya’nın Yeni Faşist Başkanına Son Salvo

29/10/2018 / skopbülten

Roger Waters, 9 Ekim’den beri “Us+Them” turnesi kapsamında Brezilya’da konserler veriyordu. Konserlerinin tümünde neo-faşist liderler aleyhinde konuşan Waters, Brezilya konserlerinde bu listeye devlet başkanlığı seçimlerinde aday olan aşırı sağcı Bolsonaro’yu da eklemeyi ihmal etmemişti.

İlk konserlerinden birinde şöyle demişti:

Üç hafta sonra sizi çok önemli bir seçim bekliyor. Bir noktada bir sonraki devlet başkanınızın kim olacağını seçmek zorunda kalacaksınız. Sizin seçimleriniz benim üzerime vazife değil, biliyorum, ama tüm dünyada faşizmin yükselişi beni ilgilendiriyor, işte buna karşıyım. Ve insan haklarına inanan biri olarak, askerî diktatörlüğün iyi bir şey olduğunu düşünen birinin yönetimi altında yaşamayı tercih etmezdim. Güney Amerika’daki eski kötü günleri hatırlıyorum – o cuntalar ve askerî diktatörlükler – korkunçtu.

 

Konserlerde sahne üzerindeki bir ekrana Trump, Farage, Orbán, Marine Le Pen ve Bolsonaro adları, şu mesajla birlikte yansıtılıyordu: “Neo-faşizm yükseliyor.”

Pazar günkü seçimler yaklaştıkça, Seçim Kurulu, Cumartesi akşamı saat 22:00’den sonra her türlü seçim kampanyasını yasaklayan kanunu gerekçe göstererek Waters’ı ve konser organizatörlerini uyardı; yasaya uymadığı takdirde Waters’ın tutuklanacağını bildirdi.

Roger Waters’ın Cumartesi akşamki konseri, İşçi Parti’li eski devlet başkanı Lula de Silva’nın hapiste tutulduğu Curitiba kentindeydi. Konser saati yaklaşırken Bolsonaro sosyal medya hesabından şu mesajı yazdı: "Ulusal sınırlarımız içinde bulunan herkes, Brezilya vatandaşı olsun veya olmasın, Brezilya yasalarına uymakla mükelleftir.”

Saatlerin 22:00’yi göstermesine saniyeler kala, Waters konserinde sahne karardı ve sesler kesildi. Ardından dev ekranda Portekizce bir mesaj belirdi: tomos 30 segudos. a é nossa ultimo chance de resistir o fascismo antes de Domingo. Ele Não. São 10. Obedeçam a lei. (30 saniyemiz var. Pazar gününden önce faşizme direnmek için son şansımız. Onu Başkan Yaptırmayacağız. Saat 10. Şimdi yasaya uyun) [EG]

 

 

https://www.rt.com/news/442456-roger-waters-brazil-bolsonaro-protest/

https://www.telesurtv.net/english/news/Bolsonaro-Accuses-Haddad-of-Using-Roger-Waters-for-Propaganda-20181026-0024.html