Roma Tarihi Uzmanına Faşist Saldırı

16/6/2017 / skopbültenArtforum'un haberine göre, Roma tarihi üzerine ders veren Iowa Üniversitesi öğretim üyesi Sarah E. Bond, antik dünyada çokrenklilik üzerine yayınladığı bir yazı nedeniyle aşırı sağcılar tarafından hedef gösterildi ve ölüm tehditleri aldı. "Why We Need to Start Seeing the Classical World in Color" başlığını taşıyan yazı, ırkı ve beyazlığı birer toplumsal kurgu olarak ele alıyor.

Bond’a göre Yunan ve Romalılar insanları “beyaz” olarak sınıflandırmıyorlardı ve Akdeniz’deki klasik mermer heykellerin, lahit ve dikili taşların büyük kısmı aslında boyanmıştı – genellikle altın sarısı, kırmızı, siyah, beyaz ve kahve renkleri kullanılıyordu. Boya özleri zamanla bozulduğundan, sanat tarihi disiplininin kurucusu sayılan Johann Joachim Winckelmann da dahil olmak üzere sanat tarihçileri, antik dönemde insanları tasvir eden beyaz mermer heykellerin ideal bir güzelliği temsil ettiği sonucuna varmışlardı. Bu, günümüzde beyaz üstünlüğünü savunanlar tarafından da benimsenen ve kullanılan bir anlayış. Örneğin ABD merkezli Identity Evropa adlı faşist grup, klasik heykellere ait imajları propaganda amacıyla kullanıyor.

 

 

 

Geçen hafta Bond’un yazısının yayınlanmasından kısa bir süre sonra, Campus Watch, The Blaze ve National Review gibi muhafazakâr medya platformlarında, bağlamından kopuk alıntılara yer verilen ve “Üniversite Hocası Beyaz Mermer Heykellerin Irkçılığı Teşvik Ettiğini Öne Sürdü” gibi başlıklar taşıyan yazılar yayınlandı. Bond, tehdit ve hakaret içeren, üniversiteden atılması gerektiğini yazan, kısmen Yahudi olmasından ötürü anti-Semitik yorumlarda bulunan nefret mesajları almaya başladı. Bir gün içinde internet troll’lerinin hedefi oldu. Hatta muhafazakâr radyo programcısı Joe Pags Pagliarulo canlı yayında Bond’un makalesinden bahsederek insanları daha fazla tacize teşvik etti.

Sarah E. Bond, twitter hesabından, antik dönem sanatında çokrenkliliğin yaygın olduğunu gösteren çalışmalara örnek olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Tuna Şare Ağtürk’ün Nikomedia rölyefleri üzerine yazısını paylaştı. [DY]