Royal Shakespeare Company, Protestolar Üzerine BP’yle Sponsorluk Anlaşmasına Son Veriyor

3/10/2019 / skopbülten

 

Royal Shakespeare Company (Kraliyet Shakespeare Kumpanyası), protestolar üzerine, BP’yle 2013’ten beri süren sponsorluk anlaşmasına son vereceğini duyurdu. Dünyanın en büyük fosil yakıt şirketlerinden biri olan BP, 2013’ten beri RSC’de gençlere yönelik 5 sterlinlik indirimli bilet uygulamasına sponsor oluyordu. 30 yıldır tiyatronun kadrosunda bulunan ünlü oyuncu Mark Raylance, geçen Haziran ayında, BP’yle ilişkisini kesmeyen RSC’den istifa etmişti. Geçen hafta da bir grup öğrenci, “geleceğimizi bilfiil yok eden” bir şirketten fon almaya devam etmesi halinde RSC yapımlarını boykot edeceklerini açıklamıştı.

RSC’nin Sanat Direktörü Gregory Doran ve Baş Yönetmeni Catherine Mallyon, aldıkları kararı şöyle açıkladı:

 

BP’yle aramızdaki sponsorluk anlaşması konusunda aylardır geniş kapsamlı bir tartışma yürütüyor ve pek çok kesimin görüşlerini dinliyoruz. Diğerlerinin yanı sıra, yönetim kurulumuz, çalışanlarımız, izleyicilerimiz ve sanatçılarımızla yürüttüğümüz bu titiz ve çoğu zaman zor geçen tartışma, özellikle BP’nin sponsor olduğu uygulamadan yararlanan gençler arasında buna karşı ciddi bir hassasiyet olduğunu gösterdi. Kurumumuzun sahiplendiği en önemli değerlerden biri, gençlerin görüşlerine kulak verip buna uygun adımlar atmaktır.

Varlığını bizim de gördüğümüz bu iklim krizinin ortasında, gençler bize açık açık, BP sponsorluğunun RSC etkinliklerine katılma arzuları önünde engel teşkil ettiğini söylüyorlar. Onların bu mesajını göz ardı edemeyiz.

Tüm bunları göz önünde tutarak, her ne kadar zor olsa da, bu yılın sonunda BP’yle ortaklığımıza son verme kararı aldık. Birçok hassas dengenin ve karmaşık sorunun söz konusu olduğu böyle bir durumda, bu kararı kolaylıkla veya alelacele aldığımız düşünülmesin.

Çalışmalarımızı olabilecek en geniş izleyici kitlesine ulaştırmaya kararlıyız; 16-25 yaş arası gençler için 5 sterlinlik indirimli bilet uygulaması, önümüzdeki dönemlerde de bizim için bir öncelik olmaya devam edecek”.

 

BP yetkilileri ise, bu karar nedeniyle hayal kırıklığına uğradıklarını, “kararda etkisi olan kaygıların çoğunu paylaştıklarını” ve enerjiyi “daha temiz ve daha iyi” hale getirmek için çalıştıklarını açıkladı. [DY]

www.rsc.org.uk

www.bbc.com

sanat ve direniş, petrol ve sanat