Sanat Adına İnternetin Karanlık Yüzünde Gezinen Robot Serbest

27/4/2015 / skopbülten

 

 

Geçtiğimiz sene !Mediengruppe Bitnik adlı sanatçı kolektifi, İsviçre’deki Kunst Halle St. Gallen Müzesi’nde düzenlenen “The Darknet: From Memes to OnionLand” başlıklı sergiye Random Darknet Shopper (Rastgele Derin İnternet Müşterisi) adlı eserle katıldılar. Eser aslında bir deneyden oluşuyordu. Sanatçı kolektifi, çevrimiçi kara borsa ağlarında dilediği gibi alışveriş yapabilmesi için kendi yaptıkları bir robota haftada 100 dolar değerinde Bitcoin verdiler ve sergi süresince satın alınan her şey peyderpey müzeye getirildi. Robotun alışveriş torbasından çıkanlar arasında, bir Macaristan pasaportu, içine gizli kamera yerleştirilmiş bir beysbol şapkası ve 10 adet ekstazi hapı da vardı. 

Deney sona erdiğinde ise İsviçre polisi satın alınan mallarla beraber robota da el koydu. Fakat, sanatçılara herhangi bir suçlama yönetilmedi. Aradan üç ay geçtikten sonra robot serbest bırakıldı. Ayrıca sanatçılar hakkında herhangi bir hukuki işlem başlatılmayacağı da duyuruldu.

!Mediengruppe Bitnik kararı internet sitelerinden yaptıkları bir açıklamayla kutladı. Yine bu sayfada yer alan açıklamaya göre: “Savcı, sergiyle ilgili meseleler hakkında kamusal bir tartışma başlatmak için ekstazi bulundurmanın makul bir yöntem olduğunu açıkladı. Ayrıca, Random Darknet Shopper adlı eserin gündeme getirdiği sorulara yönelik muazzam ilginin sanat eseri olarak ekstazi hapı sergilemeyi  meşrulaştırdığını belirtti”.

İsviçre kanunlarına göre, aksi takdirde suç teşkil edecek bir davranış, bilim ya da sanatın gelişimine katkı sağladığı takdirde suç sayılmıyor. [AB]

 

 

 

Art Robot that Buys MDMA Released by Authorities in the Name of Creative Freedom

European Art Collective Trawls the Darknet With Bot, Gets Creepy Packages