Sanat Sağ Popülizme Karşı: Devrimimize Dokunma!

17/2/2017 / skopbülten

 

 

Aralarında Olafur Eliasson, Isaac Julien, Ed Ruscha, Tacita Dean ve William Kentridge’in de bulunduğu iki yüzden fazla sanatçı, küratör ve yazar “ABD ve Avrupa’da yükselişe geçen sağ popülizmle mücadele etmek” için güçlerini birleştirdiler. Hands off our Revolution [Devrimimize Dokunma] adını alan sanat koalisyonunun ilk eylemi, çevrimiçi ortamda hareketli bir pankart yayınlamak oldu.

Batı’daki politik gelişmelere (Brexit, Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturması vs.) cevaben kurulan koalisyonun misyon bildirisinde şöyle deniyor:

 

Sanatın, yükselişe geçen sağ popülist ve faşist retoriğe ve gün geçtikte daha da sert dışavurumlarına şahit olduğumuz yabancı düşmanlığına, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, homofobiye ve hoşgörüsüzlüğe karşı mücadeleye katkıda bulunabileceğine inanıyoruz... Sanatçılar olarak bize düşen görev, sağ kanat popülist yönetimler tarafından tehdit edilen toplumsal ilişkileri yeniden tasavvur etmek ve şekillendirmektir. Dayanışmak bizim görevimizdir. Kolay kolay pes etmeyeceğiz.   

 

Britanyalı sanatçı Mark Titchner tarafından tasarlanan sanal pankartta, birbiri ardına “Sınırlarımıza/suyumuza/havamıza/arkadaşlarımıza/yaşamlarımıza dokunma” gibi ibareler yer alıyor. Titchner, mevcut politik duruma itirazını şu sözlerle ifade ediyor:

 

Herkesin birbirine benzemesini talep eden topluma hayır. Tüketme ve itaat etme mecburiyetine hayır. İnsanları kendi içlerine kapanmaya ve yalnızlığa mahkûm eden bu zehirli dünyaya hayır. Bu durumun sebep olduğu yerinden edilmişliğe, depresyona ve öfkeye hayır. Sanat empati kurabilmek için vardır.

 

Topluluğun, önümüzdeki aylarda bir dizi başka etkinlik ve sergi düzenlemesi bekleniyor. [AB]

 

Kaynak:

Gareth Harris, “Art heavyweights back new campaign targeting rise of right-wing populism”, The Art Newspaper, 16 Şubat 2017.