/ Sanat ve Emek / Borusan Kültür Merkezi'ni İşgal Eden İşçilerin Mücadelesi Sonuç Verdi

24/7/2012 / skopbülten

Borusan Holding'e bağlı Borusan Lojistik'te çalışan ve sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçilerin direnişi sonuç verdi. Haklarının iadesi talebiyle 20 Haziran'da Borusan Kültür Merkezi'ni işgal eden işçiler ile işveren arasında yapılan görüşmeye göre, bundan böyle şirket sendikal örgütlenme hakkını tanıyacak; tazminatsız olarak işten çıkartılan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarını ödeyecek. İşten çıkarılanların işsizlik sigortasından yararlanması için çıkışlar yeniden düzenlenecek. İşbaşı yapmamanın karşılığı olarak tüm işçilere altı ay brüt maaş üzerinden ödeme yapılacak.

Borusan Lojistik'te çalışan işçiler, ücretlerinin düşmesi, birkaç kişinin yapacağı işin 'performans' adı altında bir kişiye yaptırılmak istenmesine karşı Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Nakliyat-İş'e üye olmuşlardı. Bunun üzerine uzun süredir örgütlenme çalışması yürüten Nakliyat-İş Sendikası üyesi olan 25 işçi işten çıkarılmıştı. İşçilerin sendikaya üye olduklarını öğrenen işveren önce 25 işçiyi "performans düşüklüğü" nedeniyle işten çıkarmış, ardından depolarda çalışan 16 işçiyi başka depolara gitmedikleri gerekçesiyle tazminatsız işten atmıştı.

Bunun üzerine, haklarının iadesini talep eden Borusan İşçileri, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Borusan Kültür Merkezi'ni işgal etmişti.[1] Yaklaşık 2,5 saat süren işgal eyleminden sonra Borusan Kültür Merkezi'nin önünde bir basın açıklaması yapılmış, eylemin ardından işveren işçilerle görüşmeyi kabul etmek zorunda kalmıştı. [EG]

 

Kaynak: soL-Haber Merkezi

http://haber.sol.org.tr/sonuncu-kavga/borusan-iscilerinin-kararli-mucadelesi-sonuc-verdi-haberi-56858

 

 sanat ve emek