Sanatçıların Galataport Talanını Belgeleme Girişimine Engel

25/11/2016 / skopbülten

İstanbul'un tarihî dokusunu rant uğruna bozacak projelerden biri olan ve kamuoyunda Galataport olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi'nin inşaatı sürüyor. Doğuş Holding ve Bilgili Holding ortaklığında yürütülen proje, bir kilometreye ulaşan tüm kıyıyı kamuya kapatacak.

Ressam ve heykeltıraş Necdet Kutlucan, tüm fotoğraf sanatçılarını, 24 Kasım saat 14:00'te, inşaatın en iyi görüldüğü İstanbul Modern'in balkonundan 'talanı belgeleme'ye çağırmıştı. Çağrıda, “İstanbul Modern'in balkonu Galataport talanını bütün açıklığıyla belgeleme olanağı sağlıyor,” deniyordu. Ancak 24 Kasım günü fotoğraf çekmek üzere İstanbul Modern’e giden sanatçılar, balkonun bir kısmının kapandığını ve çok sayıda güvenlik görevlisiyle geçişlerinin engellenmeye çalışıldığını gördüler.

 

 

“Galataport Fotoğrafhanesi” eylemiyle ilgili çağrı şöyleydi:

 

Galataport Fotoğrafhanesi İstanbul Modern'in Balkonu'nda fotoğrafçıları bekliyor.
24 Kasım 2016 Perşembe günü saat 14:00’te Galataport talanını belgelemek üzere fotoğraf sanatçılarını Galataport tarafından kuşatılan İstanbul Modern'e bekliyoruz.

Kral çıplak;

Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü Binası ile, Deniz Ticaret Odası Binası arasında hızla süren inşaat, yüksek perde duvarlar ve duvarların üzerine yazılan sahte sloganlarla İstanbul halkından gizlenip kentin yaşayanları kandırılmaya çalışılırken, İstanbul Modern'in balkonu gelişmeleri belgelemek için olanak sağlıyor...

Bilgi edinmek, ve fotoğraf çekip sonrası için (sergi gibi) öneriler oluşturmak için ilgilenen herkesi bekliyoruz...[1]

 

Necdet Kutlucan, İstanbul Modern yönetiminin fotoğraf çekimlerini engelleme çabaları üzerine, Galataport Fotoğrafhanesi’nin, “talan sürdükçe talanı belgeleyip paylaşmaya devam edeceğini” yazdı.[2] 

Yıllara Yayılan Galataport Hikâyesi

Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait liman sahasının yenilenmesi projesi, aslında 1990'larda, Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde ortaya çıkmıştı. Sahanın özelleştirilme kararı ilk defa 2002'de alınmış, 2005'te yapılan ihalede en yüksek teklifi, 3,5 milyar avro ile Sami Ofer'in ortak olduğu Royal Carribean Cruises konsorsiyumu vermişti. Ancak, proje dahilinde yapılan imar değişikliğini onayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararı İstanbul Şehir Plancıları Odası tarafından mahkemeye götürüldü. Danıştay'ın imar planına onay vermemesi sonucunda ihale iptal edildi.

İptal kararının ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yeni bir imar planı üzerinde çalışmalara başladı. Yeni imar planı bu kez Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan geri döndü. Hükümet, 2007 genel seçimlerinin yaklaşmasının da etkisiyle o dönem özelleştirme ihlalelerine ara verdi.

Mart 2008’e gelindiğinde Galataport projesi aleyhine bir mahkeme kararı daha çıktı. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin açtığı dava sonucunda, İstanbul 2. İdare Mahkemesi, 1/100.000 ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar, Galataport ve Haydarpaşa gibi liman alanlarının yapılaşmasını öngören projelerin önünü kesiyordu.

Mart 2009’da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yeni bir çevre düzeni planı daha hazırladı. Aralık 2010’da, Galataport, Haliçport ve Haydarpaşaport projelerinin önünü açmak için, Kıyı Kanunu’nda çok büyük bir değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle yeni bir kanun maddesi getirildi. Bu maddede, kıyılarda yapılan dolgu alanlarında inşa edilecek yapılar, otoparktan alışveriş merkezine kadar her şeyi kapsıyordu. Bu kanun maddesiyle artık yeni bir ihalenin önündeki bütün imar ve hukuk sorunları ‘aşılmış’ oldu.

2013 Mayıs'ında yeni bir ihale yapıldı ve dikkat çekecek kadar kısa sürede sonuçlanan ihaleyi 702 milyon dolarla Doğuş Holding kazandı. Doğuş Grubu daha sonra projede Bilgili Holding’le ortaklık kurdu; Doğuş Holding’in yüzde 81, Bilgili’nin yüzde 19 payı bulunuyor. Yeni ÇED raporu da Çevre Bakanlığı tarafından kabul edildikten sonra projenin Şubat 2016’da başlamasına karar verildi.[3] [EG]

 

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar:

Cumhuriyet gazetesi, 24 Kasım 2016

Cumhuriyet gazetesi, 25 Kasım 2016

www.ensonhaber.com

Necdet Kutlucan, kişisel Facebook sayfası www.facebook.com

Bütün fotoğraflar Necdet Kutlucan’ın kişisel Facebook sayfasından alınmıştır.

 [1] Necdet Kutlucan’ın Facebook hesabındaki 19 Kasım 2016 tarihli paylaşımı https://www.facebook.com/necdet.kutlucan.9

[2] Necdet Kutlucan’ın Facebook hesabındaki 24 Kasım 2016 tarihli paylaşımı https://www.facebook.com/necdet.kutlucan.9

kent savunması