Seyhan'da Kentsel Dönüşüme Karşı Kurulmak İstenen Derneğe Ret!

1/8/2016 / skopbülten

 

 

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Barbaros ve Bey mahallelerinde kentsel dönüşüm projesi nedeniyle bir araya gelerek dernek kurmak isteyen mahallelilere, “Biz dernek kapatıyoruz, siz dernek kuruyorsunuz” denerek talep, OHAL gerekçesiyle reddedildi. Mahalle halkının taleplerini dile getireceği etkinliğe de izin verilmedi. 

Mahalle halkı tarafından seçilen bir heyet İHD Adana Şube binasında konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Mahalle sakinleri adına konuşan Ersin Şener, kentsel dönüşüme karşı mahalle derneği kurmak istediklerini ve bunun için de valiliğe başvurduklarını belirterek, valilikte görüştükleri yetkililerin kendilerine “yardımcı olamayacaklarını” söyleyerek, emniyete yönlendirdiklerini belirtti. 

 

Polis: Biz Dernek Kapatırken Siz Dernek Açmaya Çalışıyorsunuz

Dernek kurmak ve şenlik yapmak için emniyete yaptıkları başvurudan da sonuç alamadıklarını söyleyen Şener, “Emniyet mensupları ‘biz dernek kapatırken siz dernek açılışı yapmaya çalışıyorsunuz’ dedi ve OHAL gerekçesi ile izin verilemeyeceğini söylediler” şeklinde konuştu. 

Barbaros ve Bey mahallelerindeki kentsel dönüşümle 130 metrekarelik evlerin yerine daha küçük evler verilip, mahalle halkının borçlandırılmasının gaspa girdiğini belirten Şener, Seyhan Belediye başkanına mahallelilerle görüşerek, taleplerini dinleme çağrısı yaptı. 

 

Mahallelinin Hak Arayışına OHAL Engeli

İHD Adana eş-başkanı İlhan Öngör de darbe girişimi sonrasında demokrasiden söz eden hükümetin ve yetkililerin, OHAL gerekçesi ile mahalle sakinlerinin hak arama mücadelesini bastırmak istemesinin demokrasiye ters düşeceğini ifade etti. Barınma hakkının anayasal bir hak olduğuna dikkat çeken Öngör, sivil toplum kuruluşları ve İHD olarak hak arama mücadelesi veren mahalle sakinlerinin yanında olacaklarını söyledi.

 

Kaynak: Evrensel

Alındığı yer: Emlak Kulisi