Tüketim Çılgınlığının Yeni Sembolü: Mao

29/12/2013 / skopbülten

Mao Zedong’un neredeyse bir asır önce yaşadığı iki katlı evi bir müzeye dönüştürüldü ve geçtiğimiz hafta ziyarete açıldı. Ancak evin bulunduğu alanın bugünkü hali düşünüldüğünde ortaya oldukça garip bir görünüm çıkıyor. Çünkü Mao'nun komünist fikirle belki de ilk kez tanıştığı bu ev, bugün lüks bir alışveriş merkezinin tam ortasında kalıyor.

Şangay Sosyal Bilimler Akademisi’nde tarihçi olan ve yapının geçmişini inceleyen Zhang Sheng, Mao’nun Karl Marx’ın yazılarıyla ilk kez bu evde tanıştığını söylüyor. Mao’nun bir öğretmen ve devrimci olan ve 1921’de Çin Komünist Partisi’ni kuran Chen Duxiu ile olan işbirliği de yine bu evde kaldığı dönemde başlamıştı. Ne var ki Mao’nun tam 93 yıl önce terk ettiği bu ev artık Komünist devrimin beşiği olmaktan ziyade, tam anlamıyla kozmopolit bir moda tapınağını andıran Jing An Kerry Center adında parıltılı bir alışveriş ve eğlence merkezi tarafından yutulmuş bir halde. Çin toplumu için Mao’nun kaldığı bu evin sembolik ve anıtsal değeri son derece fazla olmasına karşın böylesi bir girişimde bulunulması her koşulda şaşırtıcı.

 

          Mao Tiananmen Meydanı'nda devrimci halkı selamlarken (1966) ve Jing An Kerry Center (2013)

 

Geçtiğimiz hafta Mao’nun doğumunun 120. yılı şerefine yapılan kutlamalarla birlikte bir müze olarak açılan bu ev, milyonlarca metre karelik bir alışveriş cennetinin tam ortasında ziyaretçilerini bekliyor. Tarihçi Zhang’a göre bir zamanlar yoldaşlarıyla birlikte devrimin tohumlarını attıkları bu evin tüketim çılgınlığının merkezi haline gelmesi muhtemelen Mao’nun kemiklerini sızlatıyordur: “Bu ev Mao adına bir sembol, bir tapınakken şimdi kapitalist iktidarın çemberi altında. Doğrusu aklım almıyor.”

Ziyaretçiler ise bu çelişkiyi pek de dert etmişe benzemiyorlar. Hatta pek çoğu eskiden bu evde kimin yaşadığını bilmiyor bile. 25 yaşında bir ofis çalışanı: “Bu evin ne özelliği var hiç bilmiyorum ama bu eski haliyle biraz sırıtıyor doğrusu.” [NÖ, Silent Lotus]

 

Kaynak: http://news.nationalpost.com/2013/12/26/chairman-maos-old-shanghai-home-reopening-inside-luxury-mall-known-as-a-cradle-of-cosmopolitan-chic/