Venedik’te Damien Hirst Sergisine Protesto

19/3/2017 / skopbülten

9 Nisan’dan itibaren Damien Hirst’ün son eserlerinin yer alacağı bir sergiye ev sahipliği edecek Palazzo Grassi müzesi, geçtiğimiz günlerde 100% Animalisti adlı bir hayvan hakları grubu tarafından protesto edildi. 6 Mart gecesi eylemciler, tekneyle yanaştıkları müzenin önüne 40 kiloya yakın hayvan dışkısı bıraktılar.

Hirst’ün 10 yıldır üzerinde çalıştığı söylenen ve büyük merakla beklenen Treasures from the Wreck of the Unbelievable başlıklı sergisi hakkında pek bilgi bulunmuyor. Şu âna kadar sadece, sualtında çekilmiş kısa görüntülerin yer aldığı bir tanıtım videosu ve fotoğrafları yayınlandı. New York Times’da eserlerden bir kısmını görenlerin anlattıklarına dayanarak verilen bir habere göre projede, “fiyatları 400 bin dolar ila 4 milyon dolar arasında değişen 250 civarında nesne” yer alıyor.

 

Pinault Koleksiyonu’nun Venedik’teki sergi için yayınladığı tanıtım fotoğrafları. Kaynak: https://www.nytimes.com

 

 

 

 

 

Damien Hirst’ün kesip biçerek, formaldehide daldırarak sergilediği domuzlar, koyunlar, köpekbalıkları meşhurdur; 2012 yılında Tate Modern’da açılan “In and Out of Love” sergisi sırasında da 10 bine yakın kelebeğin ölümüne yol açmıştı. 100% Animalisti grubu üyelerinin hyperallergic’e verdiği bilgiye göre, Müze önüne bıraktıkları hayvan dışkıları, çoğu at ve eşek olmak üzere kurtarılmış hayvanların yaşadığı bir araziden alınmış. [EG]

http://hyperallergic.com

başka hayvanlar, Damien Hirst, hayvanlar ve sanat