Venezuela’dan Elinizi Çekin! Roger Waters, “Venezuela Aid Live” Konserine Karşı

20/2/2019 / skopbülten

 

 

Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters, Venezuela’ya gönderilecek insani yardım için bağış toplamak amacıyla 22 Şubat Cuma günü düzenlenecek “Live Aid” konserine karşı bir açıklama yaptı. 18 Şubat günü Twitter hesabından paylaştığı bir video kaydında, konserin insani yardımla ilgisi olmadığını, ABD’nin Venezuela’ya müdahale planlarına destek olmak amacı taşıdığını söyleyen Waters, “Venezuela’nın da bir Irak, bir Suriye, bir Libya olmasını mı istiyoruz? Ben istemiyorum. Venezuela halkı da istemiyor,” dedi.

Virgin Records’ın da dahil olduğu Virgin şirketler grubunun kurucusu İngiliz işadamı Richard Branson, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamayla Venezuela için bir “Live Aid” konseri düzenleyeceğini duyurmuştu. “Venezuela Aid Live” adı verilen ve 1989’da Bob Geldof öncülüğünde Etiyopya için düzenlenen “Live Aid” konserini çağrıştırması amaçlanan  konserin, 22 Şubat Cuma günü Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentinde düzenlenmesi planlanıyor. Branson’ın açıklamasına göre ücretsiz olarak izlenebilecek konser, dünya medyasında da naklen yayınlanacak. Branson, konserin amacının, milyonlarca dolar bağış toplamak ve Maduro’nun blokajını aşarak (bunun nasıl başarılacağı meçhul) Venezuela’ya yardım göndermek olduğunu söylüyor.

İlk açıklamaların ardından konsere Manu Chao ve Peter Gabriel’in de katılacağı söylentileri dolanmış olsa da, organizatörler iki sanatçının da Branson’ın konserine katılmayacağını duyurdu.

Maduro hükümeti, Venezuela Live Aid konserine cevaben, Cuma gününden itibaren Kolombiya ile Venezuela sınırında bulunan köprüde “Venezuela’dan Elinizi Çekin!” sloganı altında konserler düzenleneceğini duyurdu. [EG]

 

 

Kaynaklar: 

www.telesurenglish.net

www.bbc.com

www.france24.com

www.washingtonpost.com