Victoria & Albert Müzesi, "Dejenere Sanat" Eserlerinin Listesini Kamuya Açacak

20/1/2014 / skopbülten

Londra'da bulunan Victoria & Albert Müzesi (V&A), Nazilerin "dejenere sanat" olarak damgaladığı modern eserlerin listesinin tamamını internet üzerinden yayınlayacak. 1937-1938’de Alman müzeleri tarafından Entartete Kunst nitelemesiyle erişimi engellenmiş 16.558 eserin daktiloyla yazılmış envanteri, İkinci Dünya savaşının en yoğun olduğu sıralarda titizlikle düzenlenmiş.

 

                                                                   Entartete Kunst (Dejenere Sanat) sergisini ziyaret etmek için sıraya girmiş insanlar, Hamburg, 1938

 

1941-1942’de Reich Halkın Bilgilendirilmesi ve Propaganda Bakanlığı tarafından hazırlanan liste iki cilde ayrılmış ve alfabetik sırayla Aachen'dan Zwickau'ya kadar olan şehirleri kapsıyor. A-G arasını içeren birinci cildin iki kopyası Berlin arşivlerinde bulunuyor, ancak G-Z arasını içeren ikinci cildin kayıp olduğu sanılıyordu. 1996 yılında ise bu cildin bir kopyası Londralı sanat tüccarı Heinrich Fischer'ın eşi tarafından V&A Ulusal Sanat Kütüphanesi'ne bağışlandı. Viyana'dan 1939'da kaçan Fischer'ın bu kopyayı nereden edindiği ise gizemini koruyor.

V&A'da bulunan daktilo metnin fotokopisi ve mikrofilm formu uzmanların erişimine açık olmasına rağmen, bu önemli belgeyle ilgili çok az araştırma yapılması şaşırtıcı. V&A yöneticisi Martin Roth, envanterin taratılıp müzenin internet sitesine konması için hazırlıkları başlattı. Roth, V&A'nın elinde bulunan bu belgenin, herkesin erişimine açık olması gereken paha biçilmez bir kaynak olduğunu belirtiyor.

V&A'nın bu listeyi yayınlama kararı zamanlama açısından da yerinde, zira geçtiğimiz Kasım ayında Münih'te Cornelius Gurlitt'e ait bir apartman dairesinde bulunan 1400'den fazla eserin büyük kısmı "dejenere sanat" eserlerinden oluşuyor. (Haberin detayı için bkz. Nazilerin Yok Etmek İstedikleri Modernist Sanatın Kayıp Başyapıtları Münih'te Ortaya Çıktı) O günden beri koleksiyonla ilgili araştırmalar devam ediyor.

V&A listesinin Şubat ayının başında yayınlanması bekleniyor. Envanter, eserleri satın alanların çoğunun ismini ve eserlerin birçoğunun fiyatını içeriyor. Yok edilmiş olan eserler de "X" işaretiyle gösteriliyor. Yaklaşık 5000 resim, çizim ve baskının 1939 yılında Berlin'in ana itfaiye istasyonun avlusunda yakıldığı düşünülüyor. [EY]

                      

1941-1942 yıllarında Reich Halkın Bilgilendirilmesi ve Propaganda Bakanlığı tarafından hazırlanan liste iki cilde ayrılmış ve alfabetik sırayla Aachen'dan Zwickau'ya kadar olan şehirleri kapsıyor.

 

Haberin kaynağı: The Art Newspaper

Dejenere Sanat