Yazar ve Sanatçılardan British Museum’a Mektup: BP ile İlişiğini Kes

11/4/2016 / skopbülten

 

 

Aralarında Margaret Atwood, Naomi Klein ve Emma Thompson gibi ünlü yazar ve sanatçıların da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik bir grup Guardian’da yayınlanan bir açık mektupla British Museum’u petrol devi BP’yle olan sponsorluk anlaşmasını sona erdirmeye çağırdı.

Geçtiğimiz ay Tate Müzesi ile BP arasındaki sponsorluk anlaşmasının sona ermesiyle beraber eylemciler, National Portrait Gallery, Royal Opera House ve British Museum gibi BP finansmanından faydalanan diğer sanat kurumlarını odaklarına almışlardı. Bu dört kurum da BP’nin sanata verdiği parasal desteği hiddetli bir şekilde savunuyor. British Museum’un eski direktörü Neil MacGregor, BP’yi müzenin “en iyi kurumsal dostu” olarak tarif etmişi.

Buna karşın, Art not Oil adlı gruptan Jess Worth, sponsorluk anlaşmasını devam ettirme kararının British Museum’un itibarına büyük darbe vuracağını ifade etti. Worth, 2020’ye gelindiğinde hâlâ BP’den destek almaya devam ettiği takdirde British Museum’un “tarihin yanlış tarafında” kalacağını; değişen dünyayla beraber müzenin de değişmek zorunda olduğunu söyledi.

Müzenin yeni direktörü Hartwig Fischer’e hitaben yazılan mektupta “günümüzde iklim değişikliğinin etkileri iyiden iyiye hissedilirken British Museum gibi önemli kamu kurumlarının, faaliyetlerinin çevresel etkilerini asgariye indirmek için ellerinden geleni yapmaları çok önemli” dendi.

Mektubun imzacılarından Emma Thompson ise konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “British Museum’un, korkunç miktarlarda fosil yakıt çıkarmakla kalmayıp bir de üstüne temiz enerji alternatiflerine karşı bilfiil lobi faaliyetleri yürüten bir şirkete itibar kazandırmasını aklım almıyor. BP, geçmişimizi desteklerken geleceğimizi yok ediyor. Dr. Fisher’in bu duruma son vereceğini umuyoruz”.

 

 

BP’nin insanlık suçlarını ifşa eden “10 Nesnede BP Tarihi” başlıklı korsan serginin girişi

 

Mektubun yayınlandığı gün British Museum bir protesto gösterisine sahne oldu. BP or Not BP adlı grup, müzenin eski direktörü ve BP sponsorluğunun sıkı bir destekçisi olan Neil MacGregor’un BBC’de yayınlanan “100 Nesnede Dünya Tarihi” adlı programına atıfla “10 Nesnede BP tarihi” adını verdikleri bir korsan sergi düzenledi. Sergideki “itaatsiz nesneler” arasında Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının  ardından Louisiana sahiline vuran ham petrolden alınmış bir numune ve paramiliter güçler tarafından kaçırılıp işkence görmesinde payı olduğu iddiasıyla BP’yi dava eden Kolombiyalı sendikacı Gilberto Torres’in bir fotoğrafı bulunuyor. [AB] 

 

Kaynak:

Mark Brown, “Mark Ruffalo among names calling for British Musuem to drop BP sponsorship”, The Guardian, 3 Nisan 2016

 

petrol ve sanat