AICA Türkiye’nin, ANSAN’ın Tahliyesine İlişkin Bildirisi

3/12/2014 / skopbülten

 

 

 

Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) binasının tahliye edilmesine yönelik mahkemenin yürütmenin durdurulması kararını iptal etmesinin ardından, Büyükşehir Belediyesi “son derece” kuşkulu bir biçimde aceleye getirilen boşaltma işlemi için 1 Aralık 2014 tarihinde harekete geçmiş ve tahliye işlemi için ANSAN’a çok sayıda zabıta ve polis ekibi gönderilmiştir.

Dernek üyelerinin anayasal bir hak olarak tahliye kararına tepki göstermeleri sırasında yaşanan tartışmalarda, Çevik Kuvvet’in devreye girmesi ve zırhlı araçlarının getirilmesiyle, fikir ve sanat emekçileriyle sanatseverlere müdahale edilmiş ve bu müdahalede biber gazı kullanılmıştır. ANSAN’da sergisi bulunan Nalan Taşkent nezdinde bir araya gelen tüm fikir ve sanat emekçilerine karşı gerçekleştirilen bu şiddetli müdahale Avrupa Birliği kriterleri, küresel çapta ifade özgürlüğü, Evrensel İnsan Hakları ve “muasır medeniyet” ölçülerini kendisine temel ve hedef edinen bir ülke idaresinde kabul edilemez.

İnsani ve demokratik değerlerin aksine, son yıllarda sanatçılara ve sanat etkinliklerine karşı ötekileştirici ve şiddet içeren müdahalelerin sayısında gözlenen artışın birikimiyle, ANSAN’a yapılan saldırı hiçbir makul gerekçe kılıf gösterilerek meşrulaştırılamaz.

AICA Türkiye olarak, Türkiye’de sanat ve yaşamın değerinin korunduğu, ifade özgürlüğünün ve demokratik gösteri hakkının kullanılmasının gereğince işlerliğinin sağlanmasını ivedi olarak talep etmekteyiz.

AICA olarak bu “şiddet kullanılan” müdahaleyi kınıyoruz.