Antalya Sanatçılar Derneği Polis Zoruyla Tahliye Edildi

3/12/2014 / skopbülten

1 Aralık günü, Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) tarafından kullanılan tarihî Kaleiçi girişindeki çay bahçesi ve sergi salonu, önce Antalya Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri, ardından polis ve zırhlı araçların müdahalesiyle tahliye edildi. Bu sırada yurttaşlara ve sanatçılara yönelik sözlü ve fiziksel şiddet uygulandı; eserler tahrip edildi. Müdahale sırasında sanatçı Nalan Taşkent’in sergisindeki eserler toplatıldı.

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi temizlik personeli ve zabıta görevlileri, tahliye için öğle saatlerinde aynı zamanda dernek merkezi olarak kullanılan tarihi Kaleiçi'nin hemen girişindeki yere geldi. Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi'nin tahliyeye ilişkin daha önce alınan yürütmeyi durdurma kararını iptal kararına istinaden tahliyeyi gerçekleştirmek isteyen Büyükşehir Belediyesi görevlileri, dirençle karşılaştı. ANSAN Başkanı Cahit Çakçıl, tahliyeye ilişkin mahkeme kararının kendilerine bugün saat 12.15'te bildirildiğini ve 45 dakika içinde tahliyenin istendiğini savundu. Çakçıl, ANSAN'ın Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Mart yerel seçimlerinin ardından 2 kez tahliye edilmek istendiğini ve her defasında mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Çakçıl, tahliye istemine ilişkin hiçbir hukuki sürecin olması gerektiği gibi işletilmediğini, itiraz haklarının ellerinden alındığını söyledi.

CHP İl Başkanı Cavit Arı'nın da gelmesiyle Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle dakikalar süren pazarlık başladı. Belediyenin temizlik görevlileri aracılığıyla çay bahçesindeki masa ve sandalyeler, sergi salonundaki ve depodaki tabloları alma girişimi, tepki nedeniyle ilk etapta gerçekleşmedi. İçeri giren personel hiçbir şeye dokunmadan geri çıktı. 

CHP İl Başkanı Arı, mahkeme kararına Bölge İdare Mahkemesi'nde itiraz edildiğini ve akşam mesai bitimine kadar kararın beklenmesini istedi, ancak sonuç alamadı. Çevik Kuvvet, ANSAN'ın giriş kapısında toplananlara kalkanlarıyla müdahale etti. Polis ANSAN sergi salonun önüne kadar gelirken bu sırada içerde yağlıboya resim sergisi bulunan Nalan Taşkent'in tepkisi sert oldu. Bir sandalyenin üzerine çıkan Taşkent, polisleri hedef alarak resimlerine kimsenin dokunmamasını istedi.

Polisin biber gazlı müdahalesiyle tahliye edilen ve etrafı güvenlik şeridiyle kapatıldıktan sonra içinde çevik kuvvet polislerinin nöbet tuttuğu Antalya Sanatçılar Derneği’nde, Gezi direnişine katılması nedeniyle 103 yıl hapis cezası ile yargılanırken PKK’ye katılan Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan ile kız kardeşi Devrim Karacagil de gözaltına alınıp polis aracına bindirildi. Nuray Erçağan ile Devrim Karacagil’in etrafını saran yaklaşık 10 polis, gözaltına alınan anne ve kızı Yenikapı Polis Merkezi’ne götürdü. 

 

www.evrensel.net

www.kolektifler.net