Bauhaus’ta Bir Türk

3/10/2023 / skopbülten / Aygen Demiriz

Bauhaus Dessau, sol alt köşede Seyfi Halil Bey (Aşuroğlu), Kaynak: Student Life - ariehsharon

 

Seyfi Aşuroğlu, 1902 yılında doğmuş, belki İstanbul’da, belki Almanya’da bir okulda mimarlık eğitimi almaya başlamış, 1926 yılında ise Bauhaus öğrencisi olmuştu. 1929 yılında mezun olduktan sonra bir süre daha Almanya’da yaşadıktan sonra ülkesine dönmüş ve erken Cumhuriyet döneminin yurtdışında okuyup geri dönen pek çok figürü gibi ideallerine sıkı sıkıya bağlı bir şekilde ömrünü ucuz mesken meselesine vakfetmişti. “Her Türk ailesi bir ev sahibi olmalı” düsturuyla yola çıkmış, ancak muhtemelen savaş döneminin zorlu ekonomik koşulları, verimli biçimde çalışmasını engellemişti. Yapı kooperatifi sisteminin ülkede yerleşmesi ve Aşuroğlu’nun projelerini hızla hayata geçirebilmesi ancak 1950’li yıllardan itibaren mümkün olmuştu.

Peki, Bauhaus mezunu Türk bir mimar vardı ve biz onu neden bu zamana kadar tanımamıştık? Böyle bir öğrencinin varlığını öğrendiğimden beri zihnimi kurcalayan soru buydu. Bunca erken Cumhuriyet dönemi ve mimarlık tarihi çalışmasının arasında Seyfi Aşuroğlu’nun adı neden yoktu?

[...]

Aslında Seyfi Aşuroğlu tam olarak Bauhaus anlayışını yansıtan bir kariyer inşa etmişti. Günümüz mimarlık tarihi yazımında sıklıkla Seyfi Arkan’ın Florya Atatürk Deniz Köşkü’nün veya Şevki Balmumcu’nun Ankara Sergi Evi’nin Bauhaus “tarzını” yansıtan yapılar olduğu fikriyle sıklıkla karşılaşıyoruz, ki bu bence fazlasıyla biçime dayalı bir okuma. Bauhaus’ta öğrenciler kooperatifçilik dersleri görüyorlar, dönemin mesken krizinde sosyal konut ihtiyacının nasıl çözülebileceğine dair çözüm arayan hocalarından ders alıyorlar ve bizzat hocalarının projelerinde görev alıyorlardı. Kısacası, Bauhaus’un verdiği, formdan öte, öğrencileri meslekleriyle toplumun konut ihtiyacını karşılamaya yönlendiren bir mimarlık eğitimiydi, Seyfi Aşuroğlu da ülkesine dönüşünden ölümüne kadar tam da bu öğrendiklerini uygulamıştı.

 

İÇİNDEKİLER

Bauhaus Okulu ve Hannes Meyer'in Mimarlık Anlayışı

Seyfi Halil Bey (Aşuroğlu) Üzerine Tartışmalar

Yüksek Mimar Seyfi Aşuroğlu

Seyfi Aşuroglu'nu Neden Tanımıyorduk

Halk Partisi’nin Umdelerinden Biri: Her Türk Bir Ev Sahibi Olmalı

Almanya Seyahatinden Mektuplar

 

skopdergi 23