Ben BP: Sömürünün Kralı, Adaletsizliğin Kralı

4/2/2019 / skopbülten

 

Londra’daki P21 Gallery, 15 Şubat’tan itibaren petrol şirketi BP’nin Irak’ta yürüttüğü faaliyetlere odaklanan “Ben BP: Sömürünün Kralı, Adaletsizliğin Kralı” adlı sergiye ev sahipliği edecek. Irak asıllı sanatçıların farklı disiplinlerdeki çalışmalarını biraraya getiren sergiye paralel olarak, iki hafta boyunca atölye çalışmaları, panel ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

Serginin tarihi, 2003 yılındaki Irak Savaşı’na karşı dünya çapında düzenlenen kitlesel gösterilerin yıldönümüne denk geliyor. Başlığı ise, British Museum’da BP sponsorluğuyla düzenlenmekte olan ve 24 Şubat’ta sona erecek “Ben Asurbanipal: Dünyanın Kralı, Asur’un Kralı” sergisine gönderme yapıyor. Sergi, BP’nin kültür ve sanat alanındaki sponsorluğuna karşı çıkan BP or not BP? adlı inisiyatifin katkısıyla gerçekleştiriliyor. Ayrıca 16 Şubat günü, müze yönetiminin BP’yle olan sponsorluk anlaşmasını sona erdirmesi talebiyle British Museum’da geniş katılımlı bir iklim ve sosyal adalet eylemi gerçekleştirilecek. 

Sergiyi düzenleyenlerin ifadeleriyle, BP gibi petrol şirketlerinin Irak’ın doğal kaynakları üzerinden elde ettiği büyük kârlar, Irak halkına enerji kesintileri, su kaynaklarının kirlenmesi, yolsuzluk ve kitlesel işsizlik olarak geri dönüyor. 2011 yılında ortaya çıkarılan bazı resmî belgeler, BP’nin 2003 yılındaki Irak işgalinde de doğrudan dahli olduğunu gösteriyor. Asur uygarlığı sergisi için BP’nin sponsorluğunu kabul eden British Museum, BP’nin sadece Irak’ta işlediği çevre ve insanlık suçlarını temize çıkarmasına değil, bizzat tahrip ettiği bir ülkenin kültür mirasının koruyucusu rolüne bürünmesine de yardımcı oluyor. “Ben BP” sergisi, hem petrol şirketlerinin sponsorluğunu, hem de dünya mirasını Batı kurumlarının “koruyuculuğuna” teslim eden kolonyal uygulamaları sorgulayan eleştirel bir alan açma amacı taşıyor. [DY]

Kaynak: p21.gallery

petrol ve sanat