Çin’de Kelime Oyunlarına Yasak, Sanatçılara Mecburi Hizmet

9/12/2014 / skopbülten

 

Kenneth Tin-Kin Hung, Travelogue of Dr. Brain Damages After Maorilyn Maoroe got biatchslaped by flying hotdogs in Mahler Gobi desert, Grass Mud Horse invites her for a beer pong game (Kenneth Tin-Kin Hung'un Çinlilerin sansürü atlatmak için başvurdukları kelime oyunlarını biraraya getirdiği eseri), 2011. Kelime oyunlarının açıklaması için bakınız: http://impakt.nl/festival/archive/2012/essays/an-xiao-mina-five-facts-about-the-grass-mud-horse/

 

Çin’in resmî haber ajansı Şinhua,“sanat hakkında doğru bir görüş geliştirsinler ve daha çok başyapıta imza atsınlar” diye sanatçıların, film yapımcılarının ve televizyon çalışanlarının bundan böyle Çin’in kırsal bölgelerine mecburi hizmete gönderileceklerini duyurdu. 

Devlet Basın, Yayın, Radyo, Film ve Televizyon Genel Müdürlüğü’nden gelen habere göre, film ve dizi yapımcıları üç ayda bir “saha araştırması yapmak ve hayat deneyimi edinmek için taşraya, köylere ve maden bölgelerine” gönderilecek. Ayrıca her sene yayıncılar, sunucular ve yönetmenler arasından seçilen 100 kişi en az otuz günlüğüne “azınlıkların yaşadığı bölgelerde ve sınır kasabalarında” yaşayacak.

Karardan yaklaşık iki ay önce, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping sanatın toplumsal rolü hakkındaki görüşlerini kamuoyuna bildirmişti. Sanatçıların “çağdaş Çin toplumunun değerlerini yaymakla” yükümlü olduğunu söyleyen Cinping, “hayal gücü, sanatsal üretimin ayaklarını yerden kesebilir ama sanat işçilerinin ayakları yere basmalı” buyurmuştu.

Genel Müdürlük ayrıca cinas ve her tür kelime oyununa da yasak geldiğini duyurdu. Gerekçe olarak, kelime oyunlarının “klasik Çince’nin kurallarını ihlal etmesi, kültürel mirası yaşatmayı zorlaştırması ve halkı –bilhassa da çocukları– yanlış yönlendirme tehlikesi barındırması” gösterildi. Bundan böyle medya yazım kurallarına harfiyen uymakla yükümlü olacak. Yasak, devlete muhalefetlerini kelime oyunları üzerinden ifade etmeyi alışkanlık haline getiren Çin vatandaşlarına yönelik bir tedbir olarak yorumlanıyor. [AB]

 

Kaynak:

China Will Send Artists to Live and Work in Rural Areas

China to send artists to live in grassroots communities