Emlak Pazarlamasının Truva Atı: Sanat

 

Londra’nın parıltılı kültür kurumlarına kısa bir mesafede, bir grup sanatçı kendi yaşam alanlarını tehdit eden yapsatçılara karşı protesto mahiyetinde bir sergi düzenlediler: Spectres of Modernism (Modernizmin Hayaletleri). Sergi, Bowater House diye bilinen binanın balkonlarına asılan ve her biri bir sanatçının elinden çıkan bez afişlerden oluşuyor. Aralarında prestijli Turner Ödülü sahibi Jeremy Deller ve Elizabeth Price’ın da bulunduğu sanatçıların hedefinde Bowater House’un tam karşısında yer alan Bernard Morgan House var. Sorun, savaş sonrasında inşa edilen konut bloğunun yıkılıp, yerine lüks dairelerden oluşan bir binanın tasarlanıyor olması. Dahası, uzun yıllardır burada yaşayan mahalle sakinlerini yerlerinden edecek bu yeni yapının muhtemelen boş kalmaya mahkum olması. Çünkü Londra’da inşa edilen lüks apartman dairelerini yabancı yatırımcılar oturmak için değil, spekülasyon amacıyla satın alıyorlar. Kentin Batı yakasındaki dairelerin %40’ının boş durduğu biliniyor. Tasarlanan yapının da böyle bir “hayalet bina” olmasından endişe ediliyor. Halbuki mevcut konut bloklarında oturanların çoğu, inşa edildiklerinden beri bu binalarda yaşayan aileler.

Gelişmelerin civarda yaşayan sanatçıları rahatsız eden bir yanı da, pek de revaçta olmayan semtlere sanatçı atölyelerinin ve sanat kurumlarının taşınmasıyla, buraların birdenbire değer kazanması. Bu süreç hemen her zaman sanatçıların artık oralarda barınamaz olmasıyla sonuçlanıyor. Sanat, yerel sanatçıların ve semt sakinlerinin defedilmesi pahasına, lüks konutları satmanın aracı durumuna düşüyor. Bez afişleri yapan sanatçılar işte “artwashing” (sanataklama) diye adlandırdıkları bu süreci protesto ediyorlar. Emlak pazarlamacılarıyla bürokratların el ele verip, kültürü Truva atı olarak kullanmalarına karşı çıkıyorlar.

 

Anna Minton’ın, 10 Ekim 2017’de The Guardian’da yayınlanan “Developers are Using Culture as a Trojan Horse in Their Planning Battles” başlıklı yazısından kısaltılarak çevrildi. Minton, Big Capital: Who is London for? (Büyük Sermaye: Londra Kimin?) başlıklı kitabın yazarı.