Facebook Vietnam Savaşı’na Ait Fotoğrafı Sansürledi

13/9/2016 / skopbülten

Trang Bang, Vietnam. Fotoğraf: Nick Ut

 

Geçtiğimiz haftalarda Facebook’un Vietnam Savaşı’na ait bir fotoğrafı sansürlemesi, sosyal medya platformunun bilgi dolaşımını denetleme gücü hakkında yeni bir tartışma başlattı. Norveç’te yayınlanan günlük Aftenposten gazetesinin yazarlarından Tom Egeland, gazetenin Facebook sayfasında açtığı “Savaşın Dehşeti” başlıklı bir dosyada, Vietnam Savaşı’nda napalm saldırısından kaçan çıplak çocukların görüntülendiği meşhur fotoğrafı yayınlamış, Egeland’ın hesabı Facebook tarafından dondurulmuştu. Bunun üzerine Aftenposten gazetesi, aynı fotoğrafı yeniden yayınlayarak, Facebook’un kararını eleştiren bir haber yayınlayınca, yazı da fotoğraf da Facebook tarafından silinmişti.

Aftenposten gazetesinin genel yayın yönetmeni Espen Egen Hespil, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’e yazdığı açık mektupta, Facebook’un fotoğrafı silme kararının tedirginlik verici bir soruna işaret ettiğini, “çocuk pornografisi ile savaş fotoğrafı arasında ayrım yapılamadığını”, dahası insanların “doğru karar verme imkânları”nın elinden alındığını belirtiyor.

Facebook son zamanlarda, haberlerin ve bilginin dolaşıma sokulmasında kazandığı hâkimiyet nedeniyle çeşitli eleştirilere konu oluyor. Pek çok haber kuruluşu içeriklerinin internet üzerinden okurlara ulaşması için Facebook’a bağımlı hale gelmiş durumda. Facebook’un yaygınlığı, haber akışlarında kullandığı algoritmaların kamuoyu üzerinde çok büyük etkiye sahip olması anlamına geliyor. [DY]

Kaynak:

www.theguardian.com

sansür, ağ toplumu