Guggenheim, Hayvan Hakları Eylemcilerinin Protestoları Üzerine Üç Eseri Sergisinden Kaldırdı

27/9/2017 / skopbülten

New York’taki Guggenheim Müzesi, 6 Ekim günü açılacak 1989’dan Sonra Sanat ve Çin: Dünya Tiyatrosu başlıklı sergisi için seçilen üç eseri, hayvan hakları eylemcilerinin protestoları üzerine programdan çıkardığını duyurdu. Peng Yu ve Sun Yuan’ın “Birbirine Dokunamayan Köpekler” (2003); Huang Yong Ping’in “Dünya Tiyatrosu” (1993); ve Xu Bing’in “Aktarıma Dair Bir Vaka İncelemelesi” (1994) başlıklı üç eseri, geçtiğimiz hafta change.org sitesinde başlatılan bir imza kampanyasına konu oldu. Şu âna kadar 715 bin imzacının katıldığı kampanya, bu hafta içinde ABD’de change.org sitesinde en çok imza toplayan kampanya oldu. Guggenheim’ın konuyla ilgili açıklamasında şöyle deniyor:

 

Bu eserler daha önce Asya ve Avrupa ülkeleri ile ABD müzelerinde sergilenmiş olmasına rağmen, açık ve yinelenen şiddet tehditlerinden ötürü Guggenheim ne yazık ki böyle bir karar almak zorunda kalmıştır. Farklı sesleri duyurmayı görev edinmiş bir sanat kurumu olarak, bazı sanat eserlerini sergiden çekmeye mecbur kalmaktan ötürü  hicap duyuyoruz. İfade özgürlüğü Guggenheim için her zaman el üstünde tutulan bir değer olmuştur ve öyle olmaya devam edecektir.   

 

Guggenheim’ın açıklamasında ayrıca, eserleri sergiden kaldırma kararlarının “Müze personelinin, ziyaretçilerin ve katılımcı sanatçıların güvenliğini sağlama kaygısına” dayandığı belirtiliyor. Guggenheim yetkilileri 2014’te gerçekleştirilen Gulf Ultra Luxury Faction (G.U.L.F.) protestoları sırasında da aynı iddiayı öne sürmüş, o dönem Hyperallergic’e yaptıkları açıklamada olası bir tahribattan endişe duyduklarını söylemişlerdi. Ancak protestoların hiçbirinde eserlere veya kişilere zarar verilmedi.

 

Peng Yu ve Sun Yuan, “Birbirine Dokunamayan Köpekler”

 

Huang Yong Ping, “Dünya Tiyatrosu” 

 

Kaldırılması istenen eserlerden biri olan “Birbirine Dokunamayan Köpekler” başlıklı performans videosunda, kayışlarla bağlanmış ve koşu bantları üzerine yerleştirilmiş sekiz pitbull cinsi köpek birbirine doğru koşturuluyor. Sergiye başlığını veren “Dünya Tiyatrosu”nda ise, sergi süresince eserin içinde yaşayıp ölmesi öngörülen sürüngen ve böceklerle dolu kapalı bir heykel yer alıyor. Eser, Nisan 2007’de Vancouver Sanat Galerisi’nde sergilenirken yine yoğun protestolara neden olmuştu. O dönem konuyla ilgili açıklama yapan küratör Daina Augaitis, hayvan hakları derneklerinin hayvanlara yönelik zulmün engellenmesi yönündeki tavsiyelerine uymaya çalıştıklarını, ancak bu standartların sanatçının istekleriyle uyuşmadığını söylemişti. [EG]

Kaynak: Benjamin Sutton, Guggenheim Pulls Three Works from Upcoming Show After Outcry Over Animal Abuse

 

başka hayvanlar, hayvanlar ve sanat