Kültür Emekçileri National Gallery’nin Önünde Özelleştirmeye Karşı Direnişte

16/2/2015 / skopbülten

 

 

Londra’daki National Gallery’nin müze bünyesinde verilen hizmetlerin üçte ikisini özel sektöre devretme kararının ardından Kamusal ve Ticari Hizmetler Sendikası (PCS) grev kararı aldı.

National Gallery geçen yazdan beri özelleştirme projesini adım adım hayata geçiriyordu. Geçen sonbahar açılan Rembrandt: The Late Works sergisinin güvenliğini CIS güvenlik şirketine devreden müze geçtiğimiz ay da tüm binanın (Sainsbury Wing) güvenliğini aynı şirkete devretmişti.

Sendika ile Müze uzun süredir çalışma koşulları ve ücretler hakkında müzakereler yürütüyordu. PCS, Müze’nin Londra’daki ulusal müzeler arasında asgari geçim ücreti ödemeyen tek müze olduğunu savunuyor ve zam talep ediyordu.

Müze yönetimi ise ücretleri yükseltmeye razı geliyor, ama kamu kaynaklarındaki kesintileri telafi edebilmek için belirli günlerde ziyaretçi saatlerini uzatmak ve yan etkinlikler düzenlemek gibi uygulamalara gitmesi gerektiğini öne sürüyordu. Bu da ücret artışının karşılığında esnek çalışma koşullarının kabul edilmesi gerektiği anlamına geliyordu.

PCS sözcüleri, koşullarını tartışmaya açık olduklarını fakat Müze yetkililerinin hiçbir konuda geri adım atmaya yanaşmadığını ve esnek çalışma koşullarından tam olarak ne anlaşılması gerektiğine dair kendilerine yeterli bilgi verilmediğini öne sürdü. Nihayetinde müzakereler çöktü. PCS yetkililerine göre bu durumdan tamamıyla National Gallery yönetimi sorumlu. Sendika sözcülerinden Richard Simcox bu konuda şöyle açıklama yaptı: “Ana ihtilaf konusu esnek çalışma koşulları. Bu meseleyi tartışmaya hazırız ama dayatmayı kabul edemeyiz. Anlaşmaya varmayı can-ı gönülden istiyoruz, yeter ki özelleştirme tehlikesi ortadan kalksın. Ama kafamıza silah dayalıyken müzakere etmemiz mümkün değil”.

Beş ay süren müzakerelerin akamete uğramasıyla beraber National Gallery çalışanları arasında 200’den fazla üyesi bulunan Kamusal ve Ticari Hizmetler Sendikası beş günlük grev kararı aldı. Müzakerelerle eşzamanlı olarak yürütülen özelleştirme karşıtı imza kampanyası yaklaşık 40.000 kişinin desteğini aldı. 3-7 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen grev, milletvekillerinin yanı sıra pek çok kurum ve kuruluşun desteğini almasına rağmen henüz somut bir kazanım elde edilemedi. [AB]  

 

 

 

 

 

 

On Track to Privatize 400 Jobs, National Gallery Outsources Management of Museum Wing

At London’s National Gallery, Staffers Strike and Visitors Carry On

Week-long strike over National Gallery services privatization

 

 

özelleştirme