Meksika’ya İki Milyon Ev

2000 yılında Meksika’da Başkanlık seçimleri için aday olan Vicente Fox Quesada, altı yıllık görev süresi boyunca ülke çapında düşük gelirlilere yönelik 2 milyon konut inşa etmeyi planladığını açıkladı. Seçilmesinden hemen önce Fox şöyle diyordu: “Benim başkanlık dönemim tarihe bir sosyal konut devri olarak geçecek.” Seçimlerden sonra federal hükümet bu girişimi hayata geçirmek için, düşük gelirlilere yönelik konutların inşaatını özel gayri menkul yatırımcılarından oluşan küçük bir gruba devretti. Ardından, neredeyse bir gecede, sayıları 20’den 80 bine kadar değişen tektip evlerden oluşan ızgaralar peyda oldu; ve bunlar hâlâ ülkenin dört bir yanındaki ücra tarım bölgelerinde yayılmaya devam ediyor.

Bu yerleşimleri karadan, havadan, hatta uydu görüntüleri üzerinden görmek insanda ender yaşanan duygular uyandırıyor. Bunlar sıcak bir yuva hayalinin gerçeğe dönüştüğü mahalleler değil; sonuçlarını ve boyutlarını kestirmenin çok zor olduğu bir ekolojik ve toplumsal müdahalenin her yere yayılmış şebekeleri. Buralarda kentleşme sadece konut inşasına indirgenmiş durumda. Okul, park, ulaşım sistemi gibi kamu hizmetlerinin hiçbiri yok. Banka veya market gibi ticari yapılar çok az. Ama buna rağmen bu ucuz konutlara yönelik talep artmaya devam ediyor, yapsatçılar da harıl harıl bu talebi karşılamaya devam ediyor.

Fox’un 6 yıllık başkanlık döneminde, günde 2500 evle toplam 2 milyon 350 bin ev yapıldı; bu eğilimin devam etmesi bekleniyor. Dört yıldır, “Meksika’ya İki Milyon Ev” başlığı altında bu konutları keşfe çıkıyorum. Fotoğraf, film ve söyleşiler aracılığıyla, vaatler ile gerçekler arasındaki uzaklığın izini sürüyorum. Bu kentsel gelişim projeleri dünyada ikamet etme tarzımızda köklü bir evrime işaret ediyor. Çalışmamda bunların bireyler üzerindeki etkisine biçim kazandırmayı amaçlıyorum. Bu iki milyon evin içinde tam ne yaşanıyor? Zamanla nasıl bir değişim gösteriyorlar? Kapalı, münferit bir kültürel arka planda on binlerce insanın hayatı nasıl geçiyor?

 


 

 

http://www.mascontext.com/issues/21-repetition-spring-14/two-million-homes-for-mexico/

 

kentsel dönüşüm, mimarlık ve suç, mimarlık