Sanat Dünyasında 2014'ün En Güçsüzleri

31/12/2014 / skopbülten

 

 

 

2002’den beri her sene sanat dünyasının en güçlü 100 ismini yayınlayan Artreview dergisinin listesine alternatif olarak, Hyperallergic dergisi de 2009’dan beri sanat dünyasındaki en güçsüz 20 ismi açıklıyor. 2014’ün en ‘güçsüzler’ listesinin ilk sırasında ücretsiz çalışan stajyerler var.

Artreview dergisinin “Power 100” listesi, küresel sanat piyasasında en büyük iktidara sahip kişiler hakkında fikir veriyor. Listedeki tek Türk olan SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun, 2014 yılında bir sıra gerileyerek 69. sıradan listeye girmişti. Hyperallergic’in “Powerless 20” listesinde ise, geçen sene ilk sıradan listeye giren sanat eleştirmenlerinin yerini bu yıl stajyerler almış.

Ücretsiz staj, Artforum gibi ticari dergilerden, ticari galerilere, ‘kâr amacı gütmeyen’ ama büyük fonlarla işletilen sanat kurumlarına kadar pek çok yerde yaygın bir uygulama haline geldi. Sanatçılar da, tecrübe kazanmak ve sanat dünyasına bir yerinden girebilmek için sömürülmeye razı olabilen genç insanları aynı pervasızlıkla kullanabiliyor. Bu nedenle ücretsiz stajyerler bu sene en güçsüzler listesinin ilk sırasına yükselmiş.

En güçsüzler listesinin diğer sıralarında, performans sanatçıları, büyük şirketlerle veya popüler kültürle içli dışlı olmayan sanatçılar, mutenalaşmaya direnen sanatçılar, Körfez ülkelerindeki sanat kurumlarının inşaatında çalışan göçmen işçiler yer alıyor. Geçen senenin en güçsüzleri arasında birinci sırada bulunan sanat eleştirmenleri bu sene dokuzuncu sıraya düşmüş. [EG]

 

the 20 most powerless people in the art world 2014 edition

 

iktidar